Biedronki azjatyckie – co warto o nich wiedzieć?

BIEDRONKI AZJATYCKIE

Biedronki azjatyckie obok ćmy bukszpanowej to dwa szkodniki, które stały się w ostatnich latach gorącym tematem wśród działkowców. Wraz z coraz większym importem egzotycznych roślin, to naszego kraju sprowadzamy także wiele nowych gatunków zwierząt, a zwłaszcza owadów, które burzą równowagę w naszym ekosystemie. Inne owady sami celowo wprowadzamy do naszego ekosystemu, licząc na jakieś pozytywne efekty. Czasami niestety kończy się to źle.

Biedronki te najczęściej zaczynamy zauważać w upalne dni, kiedy to masowo oblepiają owoce w poszukiwaniu zawartej w nich wody. Jak każde stworzenie także biedronka azjatycka musi czasem pić.

Biedronki azjatyckie to gatunek owadów z rodziny biedronek, które pochodzą z Azji Wschodniej. Ich naukowa nazwa to Harmonia axyridis. Biedronki te są znane ze swojej różnorodności kolorystycznej, obejmującej różne odcienie czerwieni, pomarańczy, żółci, a także melanistyczne formy o ciemnym kolorze. Choć podobnie jak nasze biedronki, te azjatyckie także żywią się innymi owadami, np. jeszcze większym szkodnikiem – mszycą, to potrafią zniszczyć uprawę owoców.

Oto kilka informacji na temat biedronek azjatyckich

Żywienie: Biedronki azjatyckie są roślinożerne w stadium larwalnym. Jednak dorosłe osobniki są drapieżnikami, zjadającymi różne szkodniki roślin, takie jak mszyce, czerwce, larwy motyli, pająki i inne owady.

Rozmiar i Wygląd: Biedronka azjatycka jest stosunkowo duża w porównaniu do innych biedronek. Osiągają długość od 5 do 8 mm. Charakteryzują się zwykle kulistym kształtem i krótkimi nogami. Wyróżniają się różnorodnością kolorów, co sprawia, że są atrakcyjne wizualnie.

Rozprzestrzenianie się: Biedronki te zostały introdukowane w różnych regionach świata, w tym w Ameryce Północnej i Europie, aby zwalczać populacje szkodliwych owadów. Jednak ich gwałtowny wzrost populacji, agresywna konkurencja o miejsce z rodzimymi gatunkami biedronek i potencjalne negatywne wpływy na niektóre gatunki motyli stały się przedmiotem badań i zaniepokojenia.

Hibernacja: Biedronki azjatyckie mają zdolność hibernacji. W okresie jesienno-zimowym schodzą do uśpienia, ukrywając się w schronieniach, takich jak szczeliny w ścianach budynków czy spękane konary drzew. Wiosną wychodzą z hibernacji, aby rozpocząć cykl życiowy.

Czy biedronki azjatyckie są niebezpieczne dla ludzi?

Biedronki te, choć pochodzą z dalekiej, dzikiej Azji, nie są groźne dla człowieka 🙂 Owady te nie atakują człowieka, a jak większość naszych małych przyjaciół, może zrobić nam krzywdę, gdy poczuje się zaatakowany, np. będziemy próbować taką biedronkę zgnieść. W sytuacji zagrożenia biedronki azjatyckie wydzielają żółtą substancję, która działa drażniąco na skórę i może wywoływać reakcje alergiczne.

Szkody w uprawach

W ogrodzie biedronki te najwięcej szkód mogą wyrządzić w uprawach sadowniczych. Ten owad szczególnie polubił żerowanie na naszych winogronach. Pojedyncze egzemplarze nie stanowią problemu, ale biedronki azjatyckie słyną z tego, że występują często w licznych koloniach. Duża grupa biedronek jest w stanie spowodować spore straty. Pomimo tego w niektórych obszarach, biedronki azjatyckie są nadal szeroko stosowane w biologicznym zwalczaniu szkodników w rolnictwie i ogrodnictwie ze względu na ich skuteczność w redukcji populacji mszyc.

Jak zwalczać biedronki azjatyckie?

Niestety, nie ma żadnej skutecznej metody ograniczenia populacji biedronek azjatyckich. Środki chemiczne działają jednocześnie na rodzime gatunki, które przecież są niezbędne w walce z mszycami. Pozostaje nam jedynie czekać aż w przyrodzie pojawią się nowe okoliczności przywracające równowagę liczebną wśród biedronkowatych.

Podobne wpisy