Owady
Naturalne sposoby na szkodniki
Istnieje wiele naturalnych metod ochrony roślin przed szkodnikami, które pozwalają uniknąć konieczności stosowania środków chemicznych. Oto kilka przykładów. Poznaj naturalne sposoby na szkodniki. · Obserwacja roślin – już na początku wiosny warto regularnie sprawdzać stan naszych roślin i usuwać wszelkie…
Jak wykonywać opryski aby nie szkodzić owadom zapylającym?
Aby nie szkodzić owadom zapylającym podczas wykonywania oprysków środkami ochrony roślin, należy przestrzegać kilku ważnych zasad: Dlaczego dbanie o owady zapylające jest tak istotne? Pszczoły oraz inne owady zapylające pełnią kluczową rolę w ekosystemach, zwłaszcza w kontekście zapylania roślin uprawnych…
Jak usunąć gniazdo os lub szerszeni?
Choć każde stworzenie ma swoją rolę do odegrania w przyrodzie, to chyba nikt nie lubi sąsiedztwa os i szerszeni. Choć gdy nie są niepokojone, to zazwyczaj nie stanowią zagrożenia, to zawsze można zakłócić ich spokój przez przypadek – a wtedy…
Najlepsze kwiaty dla trzmieli
Trzmiele to niezwykle pożyteczne owady w ogrodzie. Są niezawodnymi zapylaczami, które potrafią o wiele więcej niż ci się wydaje. Trzmiele poznasz z tego artykułu. A jak zachęcić trzmiele do odwiedzania naszego ogrodu? Trzmiele przyciągniesz do swojego ogrodu hodując rośliny bogate…
Jak radzić sobie z mszycami i mączlikami
Z tego artykułu dowiesz się, jak radzić sobie z mszycami i kiedy pozwolić naturze samej się z nimi uporać. Mszyce i mączliki to maleńkie robaki wysysające soki. Mogą pojawić się na większości roślin, szczególnie na miękkich częściach młodych roślin. Szacuje…
Nasionnica trześniówka – jak chronić czereśnie i wiśnie?
Nasionnica trześniówka to zmora każdego ogrodnika, który uprawia czereśnie i wiśnie. Jest to niepodważalnie najgroźniejszy szkodnik czereśni i wiśni. Dobitnej wskazuje na to angielska nazwa tego owada – cherry fruit fly – mucha czereśniówka. Nasionnica trześniówka pojawiają się w naszym…
Kowale bezskrzydłe – wróg czy przyjaciel?
Kowale bezskrzydłe to pluskwiaki z rodziny kowalowatych. Jest on powszechnie spotykanym owadem na obszarze całego kraju. Jego typowe siedliska to okolice starych lip i akacji, gdzie tworzy liczne kolonie. Generalnie uważany jest za nieszkodliwego. Żywi się przede wszystkim nasionami, owocami…
Biedronki azjatyckie – co warto o nich wiedzieć?
Biedronki azjatyckie obok ćmy bukszpanowej to dwa szkodniki, które stały się w ostatnich latach gorącym tematem wśród działkowców. Wraz z coraz większym importem egzotycznych roślin, to naszego kraju sprowadzamy także wiele nowych gatunków zwierząt, a zwłaszcza owadów, które burzą równowagę…
Najbardziej pożyteczne owady w ogrodzie
Z niezrozumiałych dla mnie powodów wiele osób nie lubi owadów. Mało tego, wiele osób się ich brzydzi i boi. Tymczasem owady to bardzo ważne stworzenia w ogrodzie, a niektóre z nich są szczególnie pożyteczne. Oto kilka z nich: Pszczoły Pszczoły…
Pszczolinka zakłada domek
Niektóre pszczolinki zakładają gniazda pod ziemią, gdzie składają jajo, z którego wylęga się larwa, która po przeobrażeniu na wiosnę następnego roku wygrzebuje się z ziemi i leci do pracy w ogrodzie – zapylać kwiatki. Na tym nagraniu widać jak pszczolinka…
Owady w Polsce latające i nie tylko
W polskich ogrodach można spotkać wiele ciekawych owadów, ale niektóre z nich są naprawdę niezwykłe. Owady w Polsce latające i nie tylko, które można spotkać w wielu ogrodach i na działkach. Oto grupa najdziwniejszych owadów, które można spotkać w polskich…
Jak zaprosić motyle do ogrodu?
Lubisz motyle? Chcesz zaprosić je do ogrodu? Koniecznie posadź Budleje Davida! Zobacz jak “oblepiają” jedną z moich 🙂 Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników
Pszczoły zajadają się śliwką Uleną
Uwielbiam podglądać owady. Pracują i w ogóle wszystko robią z takim zaangazowaniem. Dziś krótki urywek jak pałaszują dojrzałą śliwkę Ulenę.
Ćma bukszpanowa – zwalczanie, jak wygląda, zimowanie
Kilka lat temu, kiedy wręcz nałogowo oglądałam “Maję w ogrodzie”, w jednym z odcinków poruszono problem ćmy bukszpanowej. Właścicielka ogrodu walczyła z nią starając się uchronić swój bukszpanowy żywopłot. Właśnie wtedy po raz pierwszy usłyszałam o takim szkodniku, jeszcze kompletnie…
Jak przechowywać kokony murarki z własnej hodowli?
Jak przechowywać kokony murarki? Zacznijmy od tego, kiedy należy je wyjąć z domków. Choć wszystkie murarki już dawno skończyły swój cykl i w rurkach są już kokony murarki od dawna, ja zbieram je dopiero późną jesienią, wczesną zimą. Czyli w…
Pasożyty murarki ogrodowej
Pasożyty murarki ogrodowej Choć murarka ogrodowa jest pszczołą samotniczką, to często żyje w dużych koloniach. Pomimo takiego stylu życia, pszczoła ta nie ma instynktu społecznego i nie broni swojego gniazda. Dzięki temu jest owadem bardzo łagodnym i dlatego też nie…
Murarka ogrodowa
Murarka ogrodowa (Osmia rufa) Murarka ogrodowa to jeden z najskuteczniejszych zapylaczy i jeden z najprostszych owadów do hodowania. Poznajcie tą pracowitą pszczółkę. Jej cykl życiowy, zwyczaje oraz kilka wskazówek dotyczących hodowli. Murarka ogrodowa to gatunek wyjątkowej pszczoły. Zupełnie innej od…
Trzmiele – pożyteczni zapylacze
Podglądanie trzmieli tego lata stało się dla mnie rozrywką. Podczas gdy ja wylegiwałam się na leżaku, trzmiele nie próżnowały. Latały wokół mnie zbierając pokarm z rosnących w ogrodzie kwiatów. Wybierając rośliny do ogrodu dobrze wiedziałam co robię. Zależało mi na…