Co siać obok siebie w ogródku, czyli uprawa współrzędna
Zalety uprawy współrzędnej
Uprawa współrzędna, czyli sadzenie obok siebie roślin, które sobie sprzyjają i stymulują nawzajem swój wzrost, należy do naturalnych metod ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Ten rodzaj uprawy zwiększa plony nawet na ograniczonej przestrzeni, pozwala efektywniej wykorzystać przestrzeń dostępną w ogrodzie, a także sprzyja bioróżnorodności i zdrowiu gleby. Różnorodne rośliny przyciągają owady, w tym te pożyteczne i zapylające, a systemy korzeniowe różnych warzyw utrzymują strukturę gleby, zapobiegają erozji i poprawiają drenaż. Dzięki uprawie współrzędnej i sianiu obok siebie sprzyjających sobie roślin, naturalnie walczy się ze szkodnikami. W dużych skupiskach, w których rosną różne warzywa, szkodnikom trudniej odnaleźć roślinę żywicielską. Szkodniki kierują się substancjami chemicznymi wydzielanymi przez rośliny, a kiedy zapachy i barwy różnych warzyw mieszają się ze sobą, myli to szkodliwe owady. Co zatem siać obok siebie w ogródku i cieszyć się dużymi zbiorami?
Co siać obok siebie – tabela uprawy współrzędnej
Jakie rośliny korzystnie na siebie wpływają i co warto posadzić obok siebie? Na początek można wykorzystać prostą zasadę – jeśli jakieś rośliny pasują do siebie w potrawach, z pewnością będą też dobrze obok siebie rosły. Przykład to ogórek i koperek, pomidor i bazylia, cebula i kapusta.
Sprawdź, co siać obok siebie. Gatunki roślin przedstawione są poniżej:
Marchew i cebula
Marchew i cebula potrafią dobrze ze sobą współpracować. Marchew wytwarza substancję, która odstrasza szkodnika cebuli, czyli cebulaka. Natomiast cebula o swoim intensywnym zapachu może odstraszać muchówki marchewkowe. Taka symbioza, czyli współistnienie dwóch gatunków roślin pozwala naturalnie ograniczać szkodniki bez stosowania pestycydów.
Pomidory lub ogórki i bazylia
Posadź obok siebie bazylię i pomidory, a będziesz cieszyć się nie tylko dużymi zbiorami, ale też i doskonałym smakiem pomidorów. Bazylia odstrasza mszyce i mole pomidorowe, a także owocówki. Roślina przyciąga też pożyteczne owady odpowiedzialne za zapylanie kwiatów pomidorów. Ogórki posadzone obok bazylii są mniej podatne na mączniaka rzekomego. Lepiej rosną, bo bazylia przyciąga pszczoły.
Pietruszka, czosnek i cebula
Co siać obok pietruszki? Jakie warzywa najlepiej obok niej posadzić? Pietruszka lubi towarzystwo czosnku i cebuli, które chronią ją przed szkodnikami i chorobami grzybowymi. Ale to jeszcze nie wszystkie rośliny, które można obok niej posiać. Przy pietruszce dobrze rosną pomidory i bakłażan, papryka, fasola, groch i inne rośliny strączkowe, które wzbogacają glebę o azot i tym samym wspomagają wzrost korzenia pietruszki.
Kapusta i mięta
To dość nieoczywiste połączenie, ale kapusta i mięta doskonale ze sobą współistnieją. Mięta znana ze swojego intensywnego zapachu odstrasza różne szkodniki, w tym bielinka kapustnika atakującego kapustę oraz inne rośliny z rodziny kapustowatych. Dzięki mięcie można zwiększyć uprawę kapusty bez stosowania pestycydów. Warto mieć na uwadze, że mięta należy do gatunków inwazyjnych. Najbezpieczniej sadzić ją w pojemnikach, żeby w niekontrolowany sposób nie rozprzestrzeniła się w ogrodzie.
Sałata i szpinak oraz kukurydza
Sałatę i szpinak posadź w cieniu wysokich upraw, np. przy kukurydzy. W ten sposób wykorzystasz ograniczoną przestrzeń i zasoby świetlne w ogrodzie. Sałata i szpinak potrzebują cienia, by nie wysychać i się nie przegrzewać, a kukurydza zapewnia im odpowiednie warunki. Dzięki wykorzystaniu upraw wysokich można wydłużyć też sezon uprawy roślin, które lubią chłodniejsze warunki.
Uprawa współrzędna – jak ja dobrze zaplanować?
Przy planowaniu ogrodu warzywno-ziołowego ważny jest wybór odpowiedniego miejsca oraz dobre przygotowanie gleby. Wszystkie warzywa i większość roślin zielarskich lubią podłoża dobrej jakości. Niektóre rośliny potrzebują gleby ciężkiej bogatej w azot, inne natomiast wymagają piaszczystej struktury dla lepszego drenażu. W uprawie współrzędnej łącz rośliny o podobnych wymaganiach glebowych lub takie, które mogą wzajemnie wspomagać się w poprawie warunków podłoża. W uprawie współrzędnej uwzględnij też cykl życia roślin oraz wymagania dotyczące wody i składników odżywczych. Warzywa i zioła o podobnym cyklu życia są łatwiejsze do zarządzania, gdy rosną obok siebie. Rośliny o różnych cyklach życia można wykorzystać do efektywnego zagospodarowania przestrzeni – między roślinami szybko rosnącymi sadzi się te wolniej dojrzewające. W uprawie współrzędnej warto sadzić obok siebie rośliny o podobnych wymaganiach pokarmowych oraz tych związanych z nawadnianiem. Dzięki temu unika się sytuacji, w której jedne rośliny będą miały nadmiar wody, a inne będą cierpieć na jej brak.
Uprawa współrzędna to wiele korzyści dla ogrodników – większe plony, zdrowsze warzywa i zioła, a także mniejsza liczba szkodników atakujących rośliny. Dzięki sianiu obok siebie warzyw i ziół rosnących w symbiozie ogranicza się używanie pestycydów i innych środków ochrony roślin.
Źródła:
https://www.kpodr.pl/wp-content/uploads/2020/09/dobre-sasiedztwo-roslin_pdf.pdf
https://poradnikogrodniczy.pl/uprawa-wspolrzedna-warzyw.php
Które rośliny warto sadzić obok siebie? – OBI