|

Co siać obok siebie w ogródku, czyli uprawa współrzędna

Zalety uprawy współrzędnej

Uprawa współrzędna, czyli sadzenie obok siebie roślin, które sobie sprzyjają i stymulują nawzajem swój wzrost, należy do naturalnych metod ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Ten rodzaj uprawy zwiększa plony nawet na ograniczonej przestrzeni, pozwala efektywniej wykorzystać przestrzeń dostępną w ogrodzie, a także sprzyja bioróżnorodności i zdrowiu gleby. Różnorodne rośliny przyciągają owady, w tym te pożyteczne i zapylające, a systemy korzeniowe różnych warzyw utrzymują strukturę gleby, zapobiegają erozji i poprawiają drenaż. Dzięki uprawie współrzędnej i sianiu obok siebie sprzyjających sobie roślin, naturalnie walczy się ze szkodnikami. W dużych skupiskach, w których rosną różne warzywa, szkodnikom trudniej odnaleźć roślinę żywicielską. Szkodniki kierują się substancjami chemicznymi wydzielanymi przez rośliny, a kiedy zapachy i barwy różnych warzyw mieszają się ze sobą, myli to szkodliwe owady. Co zatem siać obok siebie w ogródku i cieszyć się dużymi zbiorami?

Kobieta podlewająca rośliny w ogrodzie

Co siać obok siebie – tabela uprawy współrzędnej

Jakie rośliny korzystnie na siebie wpływają i co warto posadzić obok siebie? Na początek można wykorzystać prostą zasadę – jeśli jakieś rośliny pasują do siebie w potrawach, z pewnością będą też dobrze obok siebie rosły. Przykład to ogórek i koperek, pomidor i bazylia, cebula i kapusta.

Sprawdź, co siać obok siebie. Gatunki roślin przedstawione są poniżej:

Marchew i cebula

Marchew i cebula potrafią dobrze ze sobą współpracować. Marchew wytwarza substancję, która odstrasza szkodnika cebuli, czyli cebulaka. Natomiast cebula o swoim intensywnym zapachu może odstraszać muchówki marchewkowe. Taka symbioza, czyli współistnienie dwóch gatunków roślin pozwala naturalnie ograniczać szkodniki bez stosowania pestycydów.

Pomidory lub ogórki i bazylia

Posadź obok siebie bazylię i pomidory, a będziesz cieszyć się nie tylko dużymi zbiorami, ale też i doskonałym smakiem pomidorów. Bazylia odstrasza mszyce i mole pomidorowe, a także owocówki. Roślina przyciąga też pożyteczne owady odpowiedzialne za zapylanie kwiatów pomidorów. Ogórki posadzone obok bazylii są mniej podatne na mączniaka rzekomego. Lepiej rosną, bo bazylia przyciąga pszczoły.

Narzędzia ogrodnicze

Pietruszka, czosnek i cebula

Co siać obok pietruszki? Jakie warzywa najlepiej obok niej posadzić? Pietruszka lubi towarzystwo czosnku i cebuli, które chronią ją przed szkodnikami i chorobami grzybowymi. Ale to jeszcze nie wszystkie rośliny, które można obok niej posiać. Przy pietruszce dobrze rosną pomidory i bakłażanpapryka, fasola, groch i inne rośliny strączkowe, które wzbogacają glebę o azot i tym samym wspomagają wzrost korzenia pietruszki.

Kapusta i mięta

To dość nieoczywiste połączenie, ale kapusta i mięta doskonale ze sobą współistnieją. Mięta znana ze swojego intensywnego zapachu odstrasza różne szkodniki, w tym bielinka kapustnika atakującego kapustę oraz inne rośliny z rodziny kapustowatych. Dzięki mięcie można zwiększyć uprawę kapusty bez stosowania pestycydów. Warto mieć na uwadze, że mięta należy do gatunków inwazyjnych. Najbezpieczniej sadzić ją w pojemnikach, żeby w niekontrolowany sposób nie rozprzestrzeniła się w ogrodzie.

Sałata i szpinak oraz kukurydza

Sałatę i szpinak posadź w cieniu wysokich upraw, np. przy kukurydzy. W ten sposób wykorzystasz ograniczoną przestrzeń i zasoby świetlne w ogrodzie. Sałata i szpinak potrzebują cienia, by nie wysychać i się nie przegrzewać, a kukurydza zapewnia im odpowiednie warunki. Dzięki wykorzystaniu upraw wysokich można wydłużyć też sezon uprawy roślin, które lubią chłodniejsze warunki.

Konewka, z której tryska woda na rośliny

Uprawa współrzędna – jak ja dobrze zaplanować?

Przy planowaniu ogrodu warzywno-ziołowego ważny jest wybór odpowiedniego miejsca oraz dobre przygotowanie gleby. Wszystkie warzywa i większość roślin zielarskich lubią podłoża dobrej jakości. Niektóre rośliny potrzebują gleby ciężkiej bogatej w azot, inne natomiast wymagają piaszczystej struktury dla lepszego drenażu. W uprawie współrzędnej łącz rośliny o podobnych wymaganiach glebowych lub takie, które mogą wzajemnie wspomagać się w poprawie warunków podłoża. W uprawie współrzędnej uwzględnij też cykl życia roślin oraz wymagania dotyczące wody i składników odżywczych. Warzywa i zioła o podobnym cyklu życia są łatwiejsze do zarządzania, gdy rosną obok siebie. Rośliny o różnych cyklach życia można wykorzystać do efektywnego zagospodarowania przestrzeni – między roślinami szybko rosnącymi sadzi się te wolniej dojrzewające. W uprawie współrzędnej warto sadzić obok siebie rośliny o podobnych wymaganiach pokarmowych oraz tych związanych z nawadnianiem. Dzięki temu unika się sytuacji, w której jedne rośliny będą miały nadmiar wody, a inne będą cierpieć na jej brak.

Uprawa współrzędna to wiele korzyści dla ogrodników – większe plony, zdrowsze warzywa i zioła, a także mniejsza liczba szkodników atakujących rośliny. Dzięki sianiu obok siebie warzyw i ziół rosnących w symbiozie ogranicza się używanie pestycydów i innych środków ochrony roślin.

Taczka stojąca obok rabat warzywnych w ogrodzie

Źródła:

https://www.kpodr.pl/wp-content/uploads/2020/09/dobre-sasiedztwo-roslin_pdf.pdf

https://poradnikogrodniczy.pl/uprawa-wspolrzedna-warzyw.php

Które rośliny warto sadzić obok siebie? – OBI

Odwiedź nasze media:

Podobne wpisy