Surmia bignoniowa czy katalpa?
Planując nasadzenia w ogrodzie stworzyłam listę roślin, które chciałam w nim posadzić. Surmia bignoniowa była jedną z nich. Zauroczona jego wyglądem uznałam, że rozłożysty pokrój drzewa idealnie wpasuje się w miejsce przy mającej powstać niedaleko altanie. Zapewniając, gdy podrośnie cień od jej południowej strony, a być może też odstraszy komary…
Drzewo parasol
Drzewo katalpy posadziłam więc głównie ze względu na jego walory dekoracyjne. Charakterystyczną rozłożystą koronę, duże sercowate liście osiągające wielkość od 15 do 30 cm. Nektarodajne kwiaty przypominające wyglądem storczyki, kwitnące od czerwca. Wydzielają słodki zapach, który jest przyjemny dla ludzi, ale niekoniecznie dla komarów, je ponoć odstrasza. Kwiaty są białe w czerwone i żółte kropki o rozmiarze 2-3 cm szerokości, zebrane w wielokwiatowe stożkowate wiechy mające około 25 cm długości. Z czasem przeistaczają się w długie strąki, które są zielone, a później brązowieją i pozostają na drzewie nawet po utracie liści. Właśnie ze względu na charakterystyczny kształt owoców surmia bignoniowa znana jest też pod potocznymi nazwami drzewo cygarowe i indiańskie drzewo fasolowe.
Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie odmiany surmii kwitną i mają owoce. Przykładem na to jest choćby kulista odmiana surmia nana, która pięknie prezentuje się posadzona w szpalerach.
Roślina wykorzystywana w ziołolecznictwie
W międzyczasie, gdy surmia zwyczajna zdążyła już zawitać w naszym ogrodzie, zaskoczyła mnie czymś jeszcze. Jak się okazuje to pochodzące z terenów Azji i Ameryki Północnej drzewo ma do zaoferowania dużo więcej niż piękny wygląd. Posiada też właściwości lecznicze. Tak, więc kolejny już raz rośliny udowodniły mi, jakie są niezwykłe, i jak wielka siła w nich drzemie. Jeszcze tylko żebyśmy chcieli to dostrzegać, zgłębiać i z tego korzytać.
Odmian surmii jest oczywiście wiele, ale z tego co wyczytałam do celów zdrowotnych wykorzystuje się Surmię zwyczajną (Catalpa bignonioides), czyli tą, która właśnie mam i Surmię jajolistną (Catalpa ovata). Liście i kwiaty surmii wykazują właściwości antyseptyczne, przeciwpasożytnicze, ściągające, uspokajające. Napary i okłady mogą więc okazać się skuteczne w zwalczaniu wielu dolegliwości zdrowotnych, takich jak: stany zapalne, problemy z oddychaniem, alergie, przewlekły stres. Najprościej zacząć korzystać z tych prozdrowotnych właściwości przygotowując napar z owoców lub liści.
Tak, więc w planach na kolejny ogrodowy sezon jest poczynić zbiory z przeznaczeniem właśnie na to. Zawsze znajdzie się coś do zrobienia w ogrodzie!