|

Ogród pełen traw – trawy ozdobne do ogrodu

Trawy ozdobne to kolejna grupa roślin, których nie mogło zabraknąć w naszym ogrodzie. Jednak przy tylu gatunkach i odmianach można dostać zawrotu głowy.

Poznajcie trawy ozdobne, które mamy w naszym ogrodzie. Być może któraś z nich przypadnie ci do gustu.

Kostrzewa sina

To niska (20-30 cm), gęsta, kępkowata trawa, o wąskich listkach i niebieskawym zabarwieniu. Jej zimozieloność sprawia, że jest ozdobna przez cały rok. Co ciekawe im trudniejsze warunki, w których rośnie, tym niebieskie zabarwienie liści staje się bardziej intensywne. Tak więc, najładniej zabarwia się na suchych, piaszczystych i ubogich glebach, posadzona w słonecznym miejscu. Jest jedną z najmniej wymagających traw, co w stu procentach potwierdzam. Z powodzeniem sprawdzi się posadzona na skalniakach, rabatach, ale też i pojemnikach. Przyznam, że nabywając jedną sadzonkę kostrzewy nie sądziłam, że w niedługim czasie stanę się posiadaczką dziesiątek kostrzew. Wystarczy pozostawić na niej przekwitłe kwiatostany, a natura zrobi wszystko za nas. W niedługim czasie pojawią się nowe siewki. Oczywiście kostrzewę można posiać w bardziej kontrolowany sposób, ja akurat lubię pozwalać im na to, by rozsiewały się same. Można ją też rozmnożyć przez podział karp, tak jak zresztą inne gatunki traw..

Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników

Kostrzewa gautiera, zwana niedźwiedzim futrem

To kolejna niska, zimozielona trawa w naszym ogrodzie. Tworzy okrągłe kępy, które wyglądają jak miękkie, zielone poduszki, co jest dość mylące, bo składają się one z krótkich, gęsto rozmieszczonych “igiełek”. Tak więc nie radzę stąpać po nich gołą stopą. Kostrzewa gautiera jest bardzo wytrzymała i nie ma szczególnych wymagań uprawowych, jest bardzo odporna na suszę.Dorasta do 10-20 cm wysokości.

Mozga trzcinowata

Mozgę trzcinowatą pamiętam jeszcze z dzieciństwa, rosła w babcinym ogrodzie. Ta rozłogowa trawa może dorastać do 1-1,5 m wysokości. Ozdobna głównie z liści o biało kremowych, podłużnych pasach. Jak podają różne źródła wiechowate kwiatostany nie mają dużej wartości dekoracyjnej, ale jak dla mnie mają swój urok. Trawa wymaga słonecznych stanowisk, ale w lellkim zacienieni też sobie poradzi, będzie po prostu mniej okazała. Lubi wilgotne podłoża, ale toleruje też te suchsze. Rozrasta się za pomocą rozłogów, tak więc może być ekspansywna. Jednak osobiście wcale tak nie uważam. Rozrasta się dość wolno, a rozłogi łatwo wykopać. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Ostnica mocna ‘Pony Tails’

Przy mojej słabości do koni w ogrodzie nie mogło zabraknąć otnicy mocnej Pony Tails. Rzeczywiście przypomina piękny, gęsty koński ogon. To trawa ozdobna o bardzo cienkich liściach i luźnych, zwiewnych wiechach kwiatostanowych. W moim odczuciu przepiękna, po prostu musiałam ją mieć. Trawa rozpoczyna kwitnienie w czerwcu. Wtedy na szczytach cieniutkich liści pojawiają się luźne, włoskowate wiechy. Ostnica mocna osiąga do 60 cm wysokości, jednak ze względu na jej lekki, zwiewny pokrój z przewieszającymi się liśćmi należy uznać, że wysokość całej kępy będzie niższa.

W zimniejszych regionach kraju te trawy ozdobne mogą mieć trudność w przezimowaniu. Warunkiem przetrwania ostnicy w gruncie jest przepuszczalne podłoże, które przepuszcza nadmiar wody. Do uprawy należy wybrać stanowisko słoneczne.

Trawa Włosowata RÓŻOWA (Przyostnia włosowata, Muhlenbergia Capillaris)

To niewątpliwie kolejna piękna trawa ozdobna i bardzo oryginalna. Tworzy luźne kępy długich, bardzo wąskich, sztywnych liści. We wrześniu pojawiają się puszyste, różowe kłosy. Dorasta do 60 cm wysokości tworząc w trakcie kwitnienia puszyste poduchy. Okres kwitnienia trwa do 8 tygodni. Uprawa w okresie wzrostu nie sprawia problemów, trawa potrzebuje słonecznego miejsca o niezbyt wilgotnej, dobrze zdrenowanej glebie. Jednak kłopoty może sprawiać jej zimowanie, chociaż jest to gatunek mrozoodporny dla większości rejonów kraju. Trudność ta polega na tym, że muhlenbergia nie lubi nadmiaru wody w okresie występowania mrozów. Powoduje to gnicie korzeni. Trzeba zatem zadbać o przygotowanie odpowiednio zdrenowanego podłoża, które przepuszcza nadmiar wody z opadów. W tym celu przed posadzeniem trawy dobrze jest wykonać drenaż, wykopując głębszy dół i na spód wsypać ok 10-15 cm warstwę grubego żwiru.

Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników

Wydmuchrzyca piaskowa

Wydmuchrzyca rośnie w bujnych kępach. Jej grube i sztywne łodygi, mogą sięgać do jednego metra wysokości. Okres kwitnienia przypada od maja do lipca. Kwiaty wyrastają w postaci niedużych kłosów. Główną ozdobą są jej niebiesko-srebrzysto-zielonkawe liście. Trawa wytwarza silnie rozbudowany system korzeniowy, z rozłogami sięgającymi nawet jednego metra długości. Preferuje gleby suche i przepuszczalne. Lubi stanowiska o dużym nasłonecznieniu. Preferuje gleby jałowe i w takich rośnie najlepiej.

Akurat posiadaczką tej trawy zostałam w dość spontaniczny sposób. Tak, jak zwykle przed zakupem zaznajamiam się z informacjami o danej roślinie, tak w tym przypadku było inaczej. Po prostu wydmuchrzyca swym pięknem zwabiła mnie do szkółki obok której akurat przejeżdżałam. Zapytałam tylko, czy ma jakieś szczególne wymagania i dowiadując się, że takich nie ma, bez wahania ją zakupiłam. Choć nie żałuję, jest piękna i faktycznie nie wymagająca, to po dwóch sezonach wykopałam ją z gruntu. Co zresztą nie było łatwe i wymagało kilkukrotnego wykopywania rozłogów. Jak dla mnie jest za bardzo ekspansywna i za szybko się rozrasta. Polecam jak najbardziej, ale do nasadzeń w donicach. Te trawy ozdobne są po prostu bardzo trudne do utrzymania w ryzach.

Trawy ozdobne – Proso rózgowate Heiliger Hain’

Trawa o wyprostowanym, strzelistym pokroju, srebrzysto-niebieskim zabarwieniu liści. Pojawiają się też akcenty liści o purpurowym kolorze. Drobne kwiaty tworzą luźne wiechy zatopione wśród wierzchołkowej części kęp. Proso dorasta do 120 cm. Ma małe wymagania uprawowe. Dobrze rośnie na przeciętnych, średnio żyznych glebach, które powinny być w miarę wilgotne, choć roślina dobrze znosi okresowe susze. Stanowisko powinno być słoneczne lub lekko zacienione. Zdecydowanie polecam tą odmianę do ogrodu.

Trawa pampasowa Cortaderia selloana

Pamiętam, że trawami pampasowymi zachwycałam się od dzieciństwa, także trochę czekałam, żeby mieć w końcu taką w ogrodzie. Ten wysoki gatunek, wieloletniej, mrozoodpornej trawy, dorasta do 2 metrów. Kwitnienie trwa od sierpnia-września aż do późnej jesieni. Wtedy jej wysokość wzrasta dwukrotnie dzięki przepięknym, puszystym, białym kwiatostanom, które zdobią ogród jeszcze zimą. Trawa pampasowa lubi wilgotne i żyzne gleby, na których kwitnie najobficiej. Na zimę należy ją zabezpieczać. Zimą trawa nie znosi nadmiaru wody, to powoduje gnicie korzeni. Tak więc konieczna jest ochrona przed dostawaniem się wody do wnętrza karpy. W tym celu można późną jesienią podnieść wszystkie liście i związać na górze sznurkiem. Natomiast całą karpę okryć np. warstwą suchych liści. Dobra będzie gleba przepuszczalna i piaszczysta. Na glebach gliniastych należy zastosować drenaż.

Miskant chiński odmiana MEMORY

To okazała, rozłożysta, szybko rosnąca odmiana. Osiąga do 250cm wysokości i do 150 cm szerokości. Kępy poszerzają się ku górze. Przed kwitnieniem dorasta do 120cm wysokości. Ma bardzo długie liście, które są szersze niż u typowych odmian miskantów. Mają intensywny zielony kolor z białym cienkim paskiem pośrodku blaszki. Jesienią przebarwiają się na pomarańczowo. Zazwyczaj kwitną od września. Początkowo kwiatostany są srebrzysto-różowe, wraz z dojrzewaniem bieleją. Tworzą długie, przewieszające się wiechy. Jest to odmiana odporna na wyleganie. Uprawa na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Miskant Memory lubi żyzne gleby, umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne.

Miskant chiński ‘Grosse Fontane’

Ta odmiana charakteryzuje się długimi, przewieszającymi się liści z cienkim białym paskiem pośrodku. W okresie wegetacyjnym osiąga wysokość ok.2 m, a w czasie kwitnienia 2,5-2,7 m. Ma białe, puszyste kwiatostany, które pojawiają się późnym latem i utrzymują się aż do zimy. Optymalne warunki to żyzna, umiarkowanie wilgotna gleba. Stanowisko słoneczne lub półcieniste.
Dobrze wiedzieć, że choć miskant chiński jest rośliną, która rośnie szybko to nie należy do gatunków inwazyjnych, rozrastających się w niekontrolowany sposób. Miskanty chińskie mają krótkie kłącza, dlatego rozrastają się w postaci zwartej kępy, która co roku silniej się zagęszcza. W pierwszym roku po posadzeniu warto na zimę kępę zabezpieczyć liśćmi lub korą. Natomiast starsze rośliny radzą sobie w czasie mrozów bez zabezpieczeń.

Miskant olbrzymi

Miskant olbrzymi powstał dzięki skrzyżowaniu miskanta chińskiego i cukrowego. W Polsce osiąga 2,5-3,5 metra wysokości. Liście miskanta olbrzymiego są ciemnozielone, szerokie i bardzo dekoracyjne. Jesienią przebarwiają się na żółty kolor. Miskant olbrzymi ma niewielkie wymagania glebowe, ale najlepiej rośnie na glebach żyznych, gliniasto-piaszczystych, umiarkowanie wilgotnych, lekko kwaśnych. Preferuje stanowisko słoneczne. Miskant olbrzymi bardzo rzadko kwitnie w Polsce. Zakwitają tylko w rejonach o najdłuższym okresie wegetacji, więc nie należy liczyć na to, że będzie to roślina ozdobna z kwiatów. Co warto wiedzieć suche łodygi miskanta przypominają bambusa i świetnie nadają się do wykorzystania jako podpórki do roślin. Można też robić z nich bardziej skomplikowane rzeczy, jak maty, czy obrzeża.

Podsumowując trawy ozdobne w ogrodzie nie przysparzają problemów uprawowych. Największy problem, jaki się pojawia to, po prostu które z nich wybrać. Tyle gatunków, odmian i wszystkie piękne. Ogólnie rzecz biorąc przycinanie traw to główna czynność, która dostarcza faktycznej pracy. Przeprowadza się je jesienią lub wiosną. Z tymże przycinając na jesień istnieje ryzyko, że w niesprzyjających warunkach karpy traw mogą przemarznąć. Natomiast robiąc to na wiosnę, przez zimę cieszymy się widokiem zaschniętych traw. Jednak zimą wraz z nastaniem porywistych wiatrów trzeba liczyć się z rozwianiem liści miskantów (w szczególności miskantów olbrzymich) po ogrodzie. Co wiążę się z kolejnym zajęciem, zbieraniem liści.

Jednak i w tym można dopatrzeć się pozytywów, jest to dobry powód, by jeszcze zanim zacznie się sezon w ogrodzie ruszyć się z kanapy.

Podobne wpisy