10 najlepszych roślin dla ptaków
Poznaj 10 najlepszych roślin dla ptaków do Twojego ogrodu. Dzięki nim chętniej zamieszkają właśnie u Ciebie.
Nawet w małym ogrodzie można zapewnić ptakom szeroki wybór naturalnych źródeł pożywienia i schronienia przez cały rok.
Jest to szczególnie ważne począwszy od jesieni, gdy temperatury zaczynają spadać, a dostępnej żywności jest coraz mniej. Ale które rośliny są najlepsze?
Oto 10 najlepszych roślin dla ptaków, które zapewnią cenne pożywienie dla szerokiej gamy gatunków ptaków.
Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników
Obejrzyj także:
Ostrokrzew
Chociaż ostrokrzew często dojrzewa jesienią, ptaki takie jak drozdy, kosy, kwiczoły zwykle żywią się nimi dopiero późną zimą. Jagody wytwarzają tylko rośliny żeńskie, ale w pobliżu musi znajdować się roślina męska, aby zapewnić zapylenie.
Bluszcz
Jesienią kwiaty bluszczu przyciągają owady, które z kolei stanowią pokarm dla rudzików i strzyżyków. Kiedy w środku zimy pojawiają się czarne jagody, są pożerane przez wszystkie ptaki, jakie tylko można sobie wyobrazić, od drozdów, jemiołuszek, szpaków i sójek, po sikory, zięby i kosy. Rozrośnięte bluszcze zapewniają ptakom także miejsce na gniazda i schronienie.
Głóg
Błyszczące skupiska owoców mogą utrzymywać się na głogu do lutego lub marca. Są ulubioną przekąską kosów i kwiczołów. Lubi je także wiele innych gatunków, w tym zięby czy szpaki.
Wiciokrzew
Ponieważ jest to pnącze, wiciokrzew jest idealny, gdy w ogrodzie mamy mało miejsca. Jesienią zapewnia jagody i schronienie ptakom takim jak drozdy, sikorki i gile. Latem jego pachnące kwiaty przyciągają owady, zapewniając w ten sposób pożywienie różnym gatunkom ptaków.
Jarzębina
W zależności od gatunku jarzębiny, który posadzisz, będzie ona owocować od końca lipca (Sorbus aucuparia) do listopada (Sorbus torminalis). Można także uprawiać jabłka krabowe, które przyciągną ptaki, takie jak kosy i szpaki.
Oset
Ta wysoka roślina wczesną jesienią tworzy efektowne główki nasienne, które w zależności od pogody mogą przetrwać do grudnia. Szczygły, wróble i trznadelki często ucztują na zwartych główkach nasiennych.
Irga
Od jesieni gałęzie tego krzewu obsypane są małymi czerwonymi jagodami. Roślina ta często jako pierwsza zostaje pozbawiona swoich owoców, ponieważ pożywne jagody są niezwykle popularne wśród praktycznie wszystkich gatunków ptaków.
Słonecznik
Pozostaw kilka słoneczników i podziel się nasionami z ptakami. Słoneczniki zapewniają przez całą jesień bogate w olej pożywienie ziębom, sikorom, kowalikom, wróblom, mazurkom i innym ptakom żywiącym się nasionami.
Kalina koralowa
Kalina koralowa (Viburnum opulus) ma błyszczące, krwistoczerwone owoce zebrane w dorodne grona zdobiące krzew długo po pierwszych przymrozkach. Uwielbiają je zwłaszcza drozdy i gile.
Krzewy róż
Jedne z największych owoców wytwarza róża pomarszczona Rosa rugosa, a te są chętnie zjadane przez kosy, kwiczoły i drozdy. Mniejsze owoce dzikiej róży, nazywanej też różą psią, Rosa canina są zjadane przez większą liczbę ptaków i pozostają soczyste aż do późnej zimy.
Im więcej roślin jagodowych wyhodujesz, tym lepiej. Stanowią one dla ptaków wieloletnie źródło pożywnego, bogatego w przeciwutleniacze pokarmu dla ptaków jesienią i zimą. To o wiele lepsza forma pomocy ptakom niż wypełnianie karmników. Choć jeśli będziesz robić to regularnie lub nie masz w ogóle ogrodu, to taka pomoc ptakom jest jak najbardziej godna polecenia.
Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, aby zaprosić ptaki do ogrodu.