Jak usunąć gniazdo os lub szerszeni?
Choć każde stworzenie ma swoją rolę do odegrania w przyrodzie, to chyba nikt nie lubi sąsiedztwa os i szerszeni. Choć gdy nie są niepokojone, to zazwyczaj nie stanowią zagrożenia, to zawsze można zakłócić ich spokój przez przypadek – a wtedy o tragedię nie trudno. Tym bardziej jeśli ktoś jest uczulony. Jak usunąć gniazdo os lub szerszeni? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak się do tego zabrać i nie zrobić sobie krzywdy.
Odwiedź nasze media:
Osy i szerszenie rozpoczynają budowę gniazd wiosną, najczęściej w kwietniu. Niestety dopóki kolonia się nie rozrośnie, bardzo trudno jest je zauważyć. Najczęściej odkrywamy je w środku lata, gdy w gnieździe jest już kilkaset osobników. Takiej ilości owadów po prostu nie da się nie zauważyć.
Przed przystąpieniem do usuwania takich gniazd, istotne jest upewnienie się, czy w naszym otoczeniu nie ma osób uczulonych na jad tych owadów. Jeśli takowa osoba jest obecna, lepiej unikać podejmowania działań związanych z usuwaniem gniazd w jej obecności. Warto również pamiętać o zachowaniu ostrożności podczas usuwania gniazd, stosując odpowiednią odzież ochronną i unikając nagłych ruchów, które mogłyby sprowokować atak owadów. Choć trudno o zachowanie spokoju w takiej sytuacji, to jest to konieczne. Szybkie i gwałtowne ruchy, na pewno zwrócą uwagę owadów. Jeśli nie masz nerwów ze stali – najlepiej wezwij fachowca.
Czym grozi obecność os lub szerszeni w naszym otoczeniu?
Użądlenie osy lub szerszenia nie należy do przyjemnych doświadczeń. Większość osób doświadcza jedynie miejscowej reakcji na użądlenie owadów błonkoskrzydłych, takich jak pszczoły, osy i szerszenie. Najczęściej pojawia się obrzęk, zaczerwienienie i świąd w miejscu ukłucia. Jednak u osób uczulonych na składniki jadu może wystąpić nadmierny obrzęk, charakteryzujący się rozmiarem przekraczającym 10 cm i utrzymujący się przez ponad 24 godziny. Dla około 3% dorosłych i 0,5% dzieci ryzyko towarzyszy wystąpieniu anafilaksji – natychmiastowej, potencjalnie życiu zagrażającej reakcji alergicznej, która może manifestować się objawami z różnych narządów lub prowadzić do nasilenia objawów z jednego narządu, co stanowi zagrożenie dla życia.
Najcięższą postacią anafilaksji jest wstrząs anafilaktyczny. To już realne zagrożenie dla życia. I niestety znane są przypadki śmiertelne. Dlatego raz jeszcze podkreślę – zanim zaczniemy usuwać gniazdo os lub szerszeni, upewnijmy się czy w naszym otoczeniu nie ma osób uczulonych na jad.
Jak usunąć gniazdo os lub szerszeni?
Niestety telefon do straży pożarnej na nic się nie zda. Strażacy nie przyjadą do gniazda, jeśli nie ma faktycznego zagrożenia dla życia. Najlepiej zadzwonić do fachowca, który posiada odpowiedni strój i sprzęt. To zdecydowanie najlepsza opcja. Jeśli jednak koniecznie chcesz zabrać się do tego samemu, to pamiętaj o kilku ważnych sprawach.
Czytaj także: Owady w Polsce latające i nie tylko
Warto pamiętać, że osy, mimo swojego małego rozmiaru, mogą być bardzo agresywne, zwłaszcza w pobliżu swojego gniazda, gdzie atakują w roju. Przed przystąpieniem do usuwania gniazda należy odpowiednio się ubrać, zakładając grubą odzież w warstwach. Dobrze też porządnie zabezpieczyć twarz i ręce. Podczas interwencji ważne jest zachowanie bezpiecznej odległości od gniazda, ponieważ zbliżanie się zbyt blisko może być niebezpieczne. Dlatego też zawsze należy zachować ostrożność i unikać zbliżania się do gniazda, aby móc skutecznie usunąć je bez ryzyka dla siebie.
Jak usunąć gniazdo os znajdujące się w widocznym miejscu?
Podczas usuwania gniazda os zawsze należy stosować metody zasięgowe, które umożliwiają opryskanie gniazda z odległości co najmniej kilku metrów, a następnie jego ręczne usunięcie. Gniazdo można spakować do worka i wywieźć do lasu. Istotne jest również zastosowanie odpowiednich środków, ale niestety ich wybór nie jest zbyt duży. Do opryskiwania gniazda można użyć:
- roztworu wody z solą, którą często stosują strażacy na szkoleniach. Ważne jest jednak, aby użyć soli kamiennej, a nie kuchennej.
- roztworu wody z amoniakiem, który ma na celu obrzydzenie osom przebywania w gnieździe.
- środków owadobójczych w postaci pylistych substancji, które sprawiają, że osy wracające do gniazda przenoszą truciznę do jego wnętrza. W tym przypadku należy poczekać na efekty działania substancji.
- gaśnic biobójczych, które są sprzedawane w sklepach. Mają one zaletę dokładnego rozpryskiwania trucizny na odległość nawet do 10 metrów, co pozwala na skuteczne eliminowanie os z bezpiecznej odległości.
Z kolei gniazdo os pod ziemią możemy usunąć zalewając je wrzątkiem. W przypadku gniazd ukrytych, niestety nie ma dobrej metody i najlepiej wezwać fachowca. Całkowicie odradzam samodzielnego usuwania gniazd szerszeni, ponieważ to bardzo niebezpieczne owady.