|

Dlaczego trzeba sprzątać budki lęgowe!

Dlaczego trzeba sprzątać budki lęgowe? Jeśli chcesz, aby ptaki u ciebie mieszkały, to musisz! Ten wpis niech będzie lekcją dla wszystkich osób, które posiadają budki lęgowe w swoich ogrodach i chciałby, aby gnieździły się w nich ptaki, a ich ogród stał się miejscem, w którym na świat przychodzić będą kolejne pokolenia pierzastych przyjaciół.

Budki lęgowe – jak sama nazwa wskazuje – służą ptakom do lęgów 🙂 Generalnie poza wykorzystywaniem budek do zakładania gniazd, składania jaj i wychowywania piskląt, ptaki zazwyczaj z budek nie korzystają. (To uproszczenie, ale konieczne).

Bardzo, ale to bardzo ważnym zabiegiem po zakończeniu sezonu lęgowego, jest inspekcja budki i wyciągnięcie gniazda. Najlepszy termin to końcówka października.

Dlaczego? Najlepiej oddają to zdjęcia z tego postu. W październiku ze względu na sprawy osobiste (zresztą później też) nie miałem głowy do wysprzątania budki. I tak została z gniazdem w środku do marca. Jak widzicie gniazdo jest mokre, gnije, są tam robaki, larwy robaków. Budka wymazana błotem z odchodami.

Czytaj także: Jak zaprosić ptaki do ogrodu?

Już domyślacie się, dlaczego tak ważne jest wyjęcie gniazda przez zimą? Do takiej budki ze starym, rozkładającym się gniazdem żaden ptak się nie wprowadzi! Ty chyba też nie kupiłbyś mieszkania, które jest brudne i zasyfione…

Jeśli więc nie sprzątasz budek i dziwisz się, dlaczego nie w Twoim ogrodzie nie rozmnażają się ptaki – to już wiesz. Sprzątaj budki jesienią, a co roku zagoszczą u ciebie ptaki. Jeśli tego nie zrobiłeś – to nie zwlekaj ani chwili. To ostatni moment, aby zrobić porządek ptakom!

Moją budkę po wyczyszczeniu zostawiłem na 2 dni do przeschnięcia i dziś jest już gotowa na przyjęcie lokatorów. Do wpisu załączam jeszcze zdjęcia gniazda, które zostało usunięte w październiku. Prawda, że ptaki są niesamowitymi budowniczymi?

Oto dlaczego trzeba sprzątać budki lęgowe!

Podobne wpisy