|

Porady ogrodnicze na luty

Gdy wiosna coraz śmielej puka do naszych drzwi, oznacza to mnóstwo pracy w ogrodzie. Z pewnością nie tylko ja nie mogę już doczekać się kiedy wiosna uderzy z pełną mocą. Tymczasem w ogrodzie możemy już zrobić naprawdę sporo. Oto porady ogrodnicze na luty!

Pierwsze wysiewy – na przedwiośniu możemy już wysiewać w ciepłym pomieszczeniu nasiona petunii, begonii stale kwitnących, celozji, astra chińskiego, gazanii lśniącej, lwiej paszczy, lewkonii letniej, szałwii błyszczącej. Nasiona najlepiej wysiać gęsto, a po 3–4 tygodniach siewki przepikować do małych doniczek. O roślinki dbamy aż do momentu, gdy będzie je można wysadzić do gruntu.

Sprawdzamy stany – na przedwiośniu warto sprawdzić stan przechowywanych dalii, mieczyków i innych cebul. Jeśli zauważysz suche lub zaatakowane przez chorobę egzemplarze, wyrzuć je bez mrugnięcia okiem. Podczas przechowywania ważna jest temperatura – optymalna to 5–10° C.

Kwiaty do ogrodu – kwiaty jednoroczne to prawdziwe skarby na każdej działce. Ich różnorodność pokrojów, kształtów kwiatów i liści, intensywne zapachy oraz bogata paleta barw sprawiają, że są niezastąpione. Co istotne, większość z tych roślin cieszy nas swoim kwitnieniem od czerwca aż do jesiennych przymrozków. Względem warunków uprawy, zazwyczaj najlepiej rozwijają się na stanowiskach o pełnym nasłonecznieniu i w przeciętnych glebach. Ich obecność doskonale uzupełnia rabaty, dając nam nieustannie nowe możliwości aranżacyjne. Rozpoczęcie roku to idealny moment, aby zacząć planować kompozycje ogrodowe, wykorzystując potencjał uroczych jednorocznych kwiatów.

Porady ogrodnicze na luty

Narzędzia – już wkrótce będziemy kopać czy ciąć krzewy i drzewa. Warto wcześniej sprawdzić stan i przygotować do sezonu potrzebne narzędzia i materiały: piły, sekatory, czy maści do zabezpieczenia ran po cięciu. W razie potrzeby, sprzęt warto zakupić, zamiast męczyć się starym i zdezelowanym. Z własnego doświadczenia wiem , że mądrzej jest zainwestować w narzędzia lepszej jakości, niż wydać mniej na sprzęt „z dolnej półki”, który nie posłuży dobrze ani nam, ani roślinom.

Przycinamy ozdobne – jeśli nie ma mrozu, możemy przyciąć żywopłoty z krzewów iglastych. Nie musimy się z tym spieszyć. Ważne, aby zakończyć ten zabieg przed rozwojem pąków. Przy sprzyjającej pogodzie wykonujemy też cięcie sanitarne krzewów liściastych.

Zwalczamy przędziorki i ochojniki – od końca lutego (przy temperaturze powyżej 10ºC) niszczymy jaja przędziorka sosnowca, który żeruje na iglakach oraz larwy ochojników. W wyniku żerowania ochojników, na pędach świerka pojawiają się narośla, które kształtem przypominają ananasa, tzw. galasy. Wewnątrz nich rozwijają się larwy, które po przeobrażeniu się w postać dorosłą, żerują na świerkach, osłabiając ich kondycję. W walce z nimi stosujemy preparaty zawierające olej parafinowy. Na modrzewiach najlepiej wykonać zabieg przed wypuszczeniem igieł, wówczas larwy opuszczają kryjówki.

Prześwietlamy drzewa owocowe – jeśli temperatury będę utrzymywać się na plusie, można już rozpocząć prześwietlanie jabłoni, grusz i śliw oraz krzewów jagodowych – agrestu, aronii, porzeczek. Ogólna zasada zakłada wycinanie zbędnych gałęzi oraz pędów zagęszczających koronę, wrastających do jej środka, krzyżujących się (ograniczają dostęp światła do środkowej części korony). Większe rany po cięciu zabezpieczamy pastą na rany.

Porady ogrodnicze na przedwiośnie

Bielenie drzew – jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to najwyższy czas zabrać się za bielenie drzew. Duże wahania temperatur pomiędzy dniem a nocą mogą spowodować uszkodzenia drzew owocowych (podłużne pęknięcia i rany zgorzelinowe). Szczegółowo temat bielenia drzew poruszyliśmy w tym artykule.

Brzoskwinia i nektaryna – koniec lutego to najlepszy czas, aby zrobić oprysk brzoskwini i nektaryny przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini. Oprysk przeprowadza się na etapie nabrzmiewania pąków, gdyż tylko wówczas możliwe jest zniszczenie zimujących zarodników grzyba. Po wypuszczeniu liści żadne opryski już nie pomogą, więc nawet nie pryskaj. Tylko niepotrzebnie zaszkodzisz owadom zapylającym i stracisz pieniądze. Osobiście stosuję Syllit 65 WP. Więcej o oprysku na kędzierzawość dowiesz się z tego artykułu.

● Dokarmiamy ptaki – jeśli dokarmialiśmy ptaki zimą, powinniśmy kontynuować dokarmianie w tym samym miejscu aż do wiosny. Karmniki trzeba utrzymywać w czystości a pożywienie musi być świeże. Najlepszym pokarmem dla ptaków są zboża, nasiona i kasze. Można też zawiesić kawałek niesolonej słoniny. Więcej o dokarmianiu ptaków dowiesz się z tego artykułu.

Jak widzisz w lutym masz już bardzo wiele do zrobienia! Niektóre czynności wręcz możesz wykonać tylko teraz. Miłej pracy w ogrodzie!

Podobne wpisy