Rośliny, które pomogą pszczołom przetrwać zimę i przedwiośnie

Pszczoły potrzebują kwiatów zawsze, gdy są aktywne. W Polsce w warunkach naturalnych rośnie bardzo niewiele roślin kwitnących zimą i na przedwiośniu, więc bez naszych ogrodów pszczoły umarłyby z głodu. Potrzebują otwartych kwiatów, z łatwym dostępem do pyłku i nektaru. Odkryj rośliny, które pomogą pszczołom przetrwać zimę i przedwiośnie.

Odwiedź nasze media:

Poniżej przedstawiamy rośliny, które pomogą pszczołom przetrwać zimę i przedwiośnie. A dodatkowo mają tę zaletę, że wnoszą do ogrodu tak potrzebny kolor w najzimniejszych i najsmutniejszych miesiącach.

Rannik zimowy

Rannik zimowy (Eranthis hyemalis) na początku roku pokrywa ziemię jasnymi kwiatami przypominającymi jaskier z kryzą zielonych liści. Byliny te idealnie nadają się do sadzenia pod drzewami i krzewami. Kwiaty: styczeń-luty-marzec.

Powojnik wąsaty

Istnieje kilka kwitnących zimą odmian powojników wąsatych, w tym „Freckles” i „Wisley Cream”. Obydwa pnącza mają błyszczące, ciemnozielone liście. Wytwarzają piękne kwiaty od grudnia do lutego. Niestety roślina nie znosi dużych mrozów (do mniej więcej -10 stopni), dlatego trzeba ja okrywać i najlepiej sadzić w osłoniętych miejscach.

Czytaj także: Krzewy kwitnące w lutym

Rośliny, które pomogą pszczołom przetrwać zimę i przedwiośnie

Pierwiosnek

Nasz rodzimy pierwiosnek kwitnie nawet od lutego, ale najczęściej kwiaty pojawiają się na początku marca. Ta urocza bylina kwitnie nawet do maja. Jest to kwiat leśny, dlatego idealnie nadaje się do sadzenia pod drzewami.

Wrzos kwitnący zimą Erica carnea ‘Adrienne Duncan’

Erica carnea ‘Adrienne Duncan’ została wyhodowana z połączenia kilku odmian wrzosów. Nazwana została na cześć Lady Adrienne Duncan z Jordanstone House w Szkocji. Jest bardzo popularna na Wyspach Brytyjskich. Ma długi okres wegetacji i charakteryzuje się czerwonymi kwiatami zimą i wiosną oraz ciemnofioletowymi i zielonymi liśćmi.

Wiciokrzew pachnący

Wiciokrzew pachnący (Lonicera fragrantissima) to krzew liściasty o silnie pachnących kwiatach, dorasta do 2-2,5 metra. Kwiaty są białe, delikatnie zaróżowione. Wyrastają z kątów liści. Kwitnie przed rozwojem liści na początku marca, a podczas łagodnej zimy już od grudnia.

Jeśli zależy Ci na pszczołach, trzmielach i innych owadach zapylających, postaraj się, aby każdego dnia przez cały rok coś w twoim ogrodzie kwitło. Możliwości jest naprawdę wiele. Oprócz wymienionych wyżej roślin, warto obsadzić ogród także wcześnie kwitnącymi kwiatami cebulowymi. Więcej informacji o nich znajdziesz w artykule poniżej.

Odwiedź nasze media:

Podobne wpisy