Jak ciąć borówkę amerykańską?
Jak ciąć borówkę amerykańską? To pytanie zadaje sobie wielu ogrodników i działkowców, którzy zdecydowali się na uprawę borówki amerykańskiej. Zanim przejdziemy do cięcia – jedna bardzo, ale to bardzo ważna rada. Zanim zajmiesz się cięciem borówki amerykańskiej, zadbaj o to, aby miała odpowiednie warunki. Przede wszystkim glebowe. Borówka najlepiej będzie rosła na torfie, a krzewy najlepiej ściółkować korą. Gdy już zadbamy o odpowiednie warunki siedliskowe, następnie borówkami musimy się dobrze opiekować.
Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest właściwe przycinanie borówki. Jak ciąć borówkę amerykańską? O tym poniżej.
Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników
Jak ciąć borówkę amerykańską?
Każde cięcie borówki amerykańskiej powoduje, że krzewy rosną zdrowo, a poszczególne pędy mają dużo miejsca na rozgałęzianie i zawiązywanie pąków kwiatowych. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z uprawą borówki i boisz się, że źle przytniesz krzak, to na początek zacznij od zwykłego cięcia pielęgnacyjnego. Usuń po prostu wszystkie suche i chore gałązki, a także te najbardziej wątłe. Systematyczne usuwanie takich pędów w wielu wypadkach może wystarczyć.
Kiedy i jak ciąć borówkę amerykańską?
Borówkę amerykańską najlepiej ciąć co roku pod koniec zimy lub na początku wiosny.
Jak przycinać borówkę amerykańską? Co roku wykonujemy cięcie pielęgnacyjne, o którym wspomniałem wyżej. Wykonujemy je zanim nabrzmieją pąki kwiatowe.
Oprócz usunięcia pędów przemarzniętych, suchych i uszkodzonych oraz tych słabych, warto jeszcze usunąć te, które krzyżują się z innymi i kierują się do środka krzewu.
Regularnie warto także robić cięcie prześwietlające. Takie cięcie to wycinanie 4-letnich pędów u podstawy krzewu. Borówka amerykańska najlepiej owocuje na pędach 2-3 letnich. Co kilka lat warto także przeprowadzić cięcie odmładzające, w którym usuwamy większą ilość pędów, pozostawiając jedyne kilka (6-8) najzdrowszych i najlepiej rokujących.
Borówkę zaatakowała choroba! Co robić?
Choć wszystkie cięcia borówki najlepiej robić późna zimą/wczesną wiosną, to przecież w trakcie sezonu nasz krzew może zaatakować jakaś choroba. W takiej sytuacji nie musimy czekać. Cięcie sanitarne – bo tak nazywa się ten rodzaj cięcia – można robić cały rok.