|

Nawożenie na początku sezonu – co warto wiedzieć?

Nawożenie na początku sezonu

Nawożenie na początku sezonu to jeden z najważniejszych zabiegów, jakie powinniśmy przeprowadzić w ogrodzie po zimie. Sprawdź jak to zrobić!

Odwiedź nasze media:

Odpowiednie stosowanie nawozów stanowi kluczowy element w uprawie wszystkich roślin. Nawożenie na początku sezonu jest szczególnie ważne. Właśnie wiosną trzeba zapewnić roślinom optymalną ilość niezbędnych składników odżywczych. Jednak konieczne jest przestrzeganie odpowiednich terminów, unikanie nadmiernej dawki oraz uwzględnienie warunków pogodowych. Nieprawidłowe nawożenie może bowiem zaszkodzić roślinom zamiast przynieść im pożytek.

Kiedy i w jaki sposób przeprowadzić nawożenie na początku sezonu?

Pierwsze nawożenie na początku sezonu zaleca się na wiosnę, zazwyczaj około połowy kwietnia. choć jest to termin bardzo umowny – zależy bowiem np. od pogody i uprawianych roślin. Najważniejsze jest jednak to, aby wykonać je przed rozkwitnięciem roślin ozdobnych w ogrodzie.

W przypadku ciepłej i wczesnej wiosny można rozpocząć nawożenie, gdy tylko gleba już rozmrozi się. Może to być nawet i początek marca. Warto wybierać nawozy o zwiększonej zawartości azotu, zwłaszcza w przypadku sprzyjających warunków wiosennych. Chociaż na rynku dostępne są różne nawozy, to jednak kompost przygotowany samodzielnie jest uznawany za najlepszy, najbardziej bezpieczny i wartościowy nawóz. Należy go dokładnie wymieszać z glebą w celu uzyskania optymalnych rezultatów.

Dowiedz się jak dobrać kompostownik do działki:

W okresie wiosennym, gdy rośliny intensywnie rosną, ich zapotrzebowanie na składniki pokarmowe wzrasta. Nawożenie staje się kluczowym elementem, zwłaszcza po posadzeniu roślin z doniczek i przeprowadzeniu cięć pielęgnacyjnych. Pogodą sprzyjającą nawożeniu są dni pochmurne, bezwietrzne, przed opadami deszczu. Nawozy rozpuszczalne, które tworzą roztwory wodne, najlepiej aplikować poprzez podlewanie roślin (na przykład za pomocą konewki). Natomiast w przypadku innych nawozów zawsze warto stosować się do zaleceń producenta. Dla nawozów organicznych (naturalnych), takich jak obornik czy gnojówka, istotne jest unikanie zbyt świeżych form, gdyż zbyt wysokie stężenie azotu może zaszkodzić lub nawet zabić rośliny.

Drzewa i krzewy ozdobne

Drzewa i krzewy ozdobne czerpią korzyści z nawożenia przede wszystkim na etapie sadzenia. Dotyczy to zwłaszcza roślin przesadzanych z doniczek. W tym celu do przygotowanego dołka dodajemy mieszankę gleby z kompostem w proporcji 1:1. Alternatywą dla kompostu mogą być nawozy otoczkowane, które działają długotrwale.

Należy unikać stosowania nawozów mineralnych w formie granul lub proszku na powierzchnię gleby, zwłaszcza nawozów przeznaczonych do stosowania poprzez posypywanie. Taka praktyka może prowadzić do uszkodzenia korzeni i całości rośliny.

Roślin sadzonych z gołym korzeniem nie należy nawozić, ponieważ muszą najpierw odbudować swoje systemy korzeniowe, które dopiero wtedy będą w stanie pobierać składniki pokarmowe. Nawożenie takich roślin lub podsypywanie nawozem do dołka podczas sadzenia może przynieść szkody. W przypadku takich roślin zaleca się odczekanie co najmniej miesiąca lub dwóch przed rozpoczęciem nawożenia, albo nawet odroczenie nawożenia do kolejnego sezonu.

Czytaj także: Co daje stosowanie kompostu w ogrodzie?

Warto także pamiętać, że niektóre grupy roślin (np. rośliny wrzosowate – np. borówka, różaneczniki, wrzosy, a także iglaki) potrzebują nawozów o specjalnym składzie, stworzonych z myślą o ich potrzebach co do kwasowości podłoża.

Rośliny jednoroczne ozdobne

Rośliny jednoroczne ozdobne nie wymagają intensywnego nawożenia, a może nawet być dla nich szkodliwe. Nadmierne zasilanie może prowadzić do nadmiernego wzrostu rośliny, osłabienia i opóźnionego kwitnienia. Zaleca się stosowanie naturalnych wyciągów, preparatów lub rozpuszczalnych w wodzie mieszanek nawozowych, dostępnych w sklepach ogrodniczych.

Do kiedy nawozić?

Co do zakończenia nawożenia, większość roślin warto zasilać do połowy sierpnia. Po tym terminie roślinie należy zapewnić czas na przygotowanie do okresu zimowego. Aby ułatwić roślinom przejście w okres spoczynku zimowego, od końca sierpnia zaleca się stosowanie jedynie nawozów jesiennych o specjalnie dostosowanych proporcjach składników pokarmowych. Te nawozy powinny być pozbawione azotu, ale zawierać zwiększoną ilość potasu i fosforu.

Odwiedź nasze media:

Dowiedz się więcej o nawożeniu wiosną:

Podobne wpisy