Ogrodnictwo dla początkujących: jak sadzić rośliny

Zapewnij swoim roślinom dobry start i zapoznaj się z poradnikiem na temat przygotowania gleby i głębokości sadzenia. Z tego artykułu dowiesz się jak sadzić rośliny, aby cieszyć się pięknymi roślinami ozdobnymi i warzywami.

Przygotowanie stanowiska i optymalne sadzenie to najlepszy sposób na zapewnienie roślinom dobrego wzrostu w całym okresie życia. Im więcej pracy włożysz w przygotowanie gleby, tym lepsze będą rezultaty. Zapewnienie roślinie dobrego startu oznacza, że ​​możesz później zebrać owoce swojej pracy, czy to kwiaty i dosłownie owoce, czy po prostu silną, dorodną roślinę, która nie wymaga specjalnej pielęgnacji.

Przejrzyj nasze wskazówki dotyczące sadzenia poniżej i przekonaj się jak sadzić rośliny, aby dobrze im się rosło.

Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników

Zanim zaczniesz – sprawdź swoją glebę

Zanim w ogóle wybierzesz rośliny do swojego ogrodu, ważne jest, aby sprawdzić, jaki rodzaj gleby posiadasz. Różne rośliny preferują różne gleby i dlatego może być konieczne nawiezienie innej ziemi pod konkretne rośliny lub wzbogacenie już posiadanej w ogrodzie gleby. 

Najpierw sprawdź konsystencję gleby – czy jest lepka i błotnista (glina), czy też łatwo przepływa między palcami (piaszczysta)? Jeśli Twoja gleba jest ciężka i gliniasta , kopanie będzie trudne i będziesz musiał dodać dużo dobrze przerobionego obornika lub kompostu, aby poprawić jej strukturę. 

Jeśli Twoja gleba jest piaszczysta, będziesz musiał dodać materię organiczną, aby poprawić żyzność. Wszystkie niezbędne informacje na temat tego co to jest ph gleby i jak samodzielnie sprawdzić rodzaj gleby w ogrodzie, dowiesz się z poniższych artykułów:

Trudno jest zmienić pH całej gleby w ogrodzie, ale możesz je miejsko poprawić lub zmienić. Możesz na przykład nawieźć kwaśny torf lub stworzyć podwyższoną grządkę z dowolnym wypełnieniem – czy to glebą kwasową, zasadową, czy obojętną. Najważniejsze aby pamiętać, że najlepiej wybierać rośliny, które będą odpowiadać warunkom glebowym i w ogóle wszystkim warunkom na Twojej działce – to łatwiejsze niż próba zmiany gleby.

Zrób plan sadzenia

Gdy zdecydowałeś już, jakie rośliny chcesz uprawiać, dobrym pomysłem jest sporządzenie planu sadzenia. Możesz narysować go po prostu na kartce. Zaznacz obrys ogrodu i nanieś rośliny. Pamiętaj, że kupujesz rośliny małe, które z czasem będą się rozrastać i potrzebować więcej miejsca. Kiedy już kupisz rośliny i przywieziesz je do ogrodu, to zanim zaczniesz realizować plan i sadzić rośliny, ustaw je i baw się układem. Upewnij się, że pozostawiłeś wystarczająco dużo miejsca wokół rośliny, aby mogła się rozprzestrzenić, gdy jest w pełni dorosła.

Jak sadzić rośliny z doniczki?

Sadzenie roślin z doniczki jest bardzo łatwe. To zdecydowanie najlepszy sposób dla początkujących ogrodników. Jak sadzić rośliny z doniczki? Wykop dół w ziemi nieco większy niż doniczka, w której rośnie zakupiona roślina. Możesz sprawdzić czy dołek jest odpowiedni umieszczając doniczkę w otworze. Powinna pasować swobodnie, z około 2 cm nadmiarem na obwodzie, a jej głębokość nie powinna być głębsza niż głębokość samej doniczki. 

Większość małych krzewów sprzedawana jest w plastikowych doniczkach, przez które często przerastają ich korzenie. Może się okazać, że wybrany krzew ma bardzo ciasną bryłę korzeniową, która zaklinowała się w dziurkach. W takim przypadku delikatnie rozerwij denki doniczki i nie martw się, że zaszkodzisz roślinie. Nawet jeśli kilka mniejszych korzeni odpadnie, nic się nie stanie, odpowiednio posadzonej roślinie szybko wyrosną nowe korzenie.

Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników

Sadzenie krzewów i drzew z gołym korzeniem

Jeśli masz roślinę z gołymi korzeniami, taką jak róża, drzewko owocowe lub krzew, upewnij się, że zapewniasz roślinie dużo miejsca, aby korzenie mogły swobodnie się rozrastać. Jak sadzić roślinę z gołym korzeniem? Poszukaj u podstawy rośliny widocznego śladu, w którym zaczyna się kora i korzenie. Pokazuje on głębokość, na której rosła wcześniej roślina. Użyj tego jako wskazówki, jak głęboko posadzić roślinę. Ogólna zasada jest taka – na takiej samej głębokości. Dołek powinien być na tyle szeroki, aby swobodnie rozłożyć w nim korzenie rośliny. Powinien być też głębszy, a przed posadzeniem rośliny uzupełnić go żyzną glebą, kompostem lub dosypać obornika granulowanego. Umieść roślinę w dołku i jeśli używasz podpory czy kołka, wciśnij go teraz. Następnie wypełnij dołek ziemią (przymocuj roślinę do podpory, jeśli używasz) i delikatnie ubij ziemię wokół miejsca sadzenia.

Jak sadzić rośliny cebulowe?

Jeśli sadzisz rośliny cebulowe w pojemnikach, dodaj warstwę kamieni na dnie, aby usprawnić drenaż. Następnie dodaj warstwę kompostu. Cebule można układać warstwami , sadząc odmiany później kwitnące, takie jak tulipany, na dole, a odmiany wcześnie kwitnące, takie jak krokusy, na górze. Sadzenie w stylu „lasagne” to świetny sposób na zaoszczędzenie miejsca. Wiele cebul skorzysta na dodaniu do otworu garści piasku. Przeczytaj więcej o sadzeniu cebul w artykule poniżej.

Sadzenie roślin z rozsady

Kupowanie gotowej rozsady roślin to naprawdę łatwy sposób na rozpoczęcie uprawiania ogrodu. Dotyczy to zwłaszcza warzyw i kwiatów. Rozsada to małe sadzonki, zwykle kupowane na targach. Zazwyczaj są dostępne wczesną wiosną. W zależności od wieku rozsady, takie rośliny mogą wymagać przesadzenia do większych doniczek, aby mogły urosnąć do następnego etapu, zanim zostaną posadzone na rabatach lub pojemnikach. Kluczem do udanej uprawy z roślin z rozsady jest podlewanie rozsady przed sadzeniem i delikatne obchodzenie się z roślinami przy sadzeniu. Najlepiej rozsadę chwytać za dwa górne liście, wypychając je z pojemników, w których je kupiliśmy. Jak sadzić rozsadę? Napełnij małą doniczkę kompostem i zrób w niej dziurkę, do której wkładasz rozsadę. Następnie delikatnie uklep ziemię wokół rośliny.

Niektóre rośliny mogą wymagać ponownego przesadzenia do większej doniczki i będą musiały zostać zahartowane przed wysadzeniem, gdy minie ryzyko przymrozków.

Jak sadzić rośliny – głębokość sadzenia

Zanim posadzisz dowolne rośliny, sprawdź ich wymagania dotyczące sadzenia. Każda roślina może mieć nieco inne. Na przykład irysy brodate należy sadzić wierzchołkiem kłącza tuż nad poziomem gleby, w słonecznym miejscu. Jednakże w przypadku róż należy sprawdzić, czy miejsce, w którym szczepiona odmiana łączy się z podkładką – tzw. guz, znajduje się na poziomie gleby podczas sadzenia.

Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników

Podobne wpisy