Wrzosowisko w ogrodzie
Wrzosowisko w ogrodzie to doskonały pomysł na wprowadzenie do ogrodu mnóstwa barw i kolorów. Poznaj wrzosy i przekonaj się do ich uprawy!
Odwiedź nasze media:
Planując nasadzenia w ogrodzie, warto zaplanować urządzenie zakątka wrzosowego. Rośliny należące do grupy roślin wrzosowatych są dość łatwe w uprawie i pięknie prezentują się w dużej grupie tworzącej wrzosowisko. Poradzą sobie w sąsiedztwie krzewów i drzew. Możne je sadzić także w pojemnikach. Z uwagi na dużą liczbę odmian mogą tworzyć wielobarwne kompozycje.
Urządź własne wrzosowisko w ogrodzie!
Wymagania
Rośliny wrzosowate należą do grupy roślin preferujących gleby o odczynie kwaśnym – pH 4 – 5,5 (Dowiedz się więcej o pH gleby). Ziemia pod wrzosy powinna być lekka, nieco piaszczysta i przepuszczalna. Warto otoczenie wrzosów pokryć warstwą organicznej ściółki, która ochroni systemy korzeniowe wrzosów przed suszą, mrozem i zachwaszczaniem.
Stanowisko pod wrzosowisko w ogrodzie
Wrzosowisko w ogrodzie najlepiej usytuować w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Warto rozważyć usypanie niewielkiego wzniesienia, ponieważ wrzosy lubią stanowiska suche. Poza tym, rośliny te nie mają dodatkowych wymagań.
Przygotowanie gleby
Jeśli w miejscu, w którym planujemy stworzyć wrzosowisko w ogrodzie, odczyn gleby nie jest kwaśny, musimy włożyć nieco pracy w przygotowanie gleby. Najlepiej po prostu usunąć zewnętrzną warstwę (10-15 cm) gleby, nasypać torfu i przekopać mieszając dotychczasowe podłoże z torfem. Dopiero na tak przygotowane miejsce można wysadzać wrzosy.
Wrzosowisko w ogrodzie – sadzenie
Efektowne wrzosowisko w ogrodzie uzyskamy, jeśli posadzimy wrzosy w dość licznej grupie. Najlepiej 15-20 sztuk na kilkunastu metrach kwadratowych powierzchni. Odległość pomiędzy wrzosami powinna wynosić od 25 do 30 cm. Wrzosy sadzimy w ten sposób, aby dolne gałązki dotykały ziemi. Po posadzeniu rośliny należy obficie podlać, a ziemię wokół nich wyściółkować. Najlepsza będzie do tego kilkucentymetrowa warstwa kory sosnowej. Kora nie tylko ogranicza wzrost chwastów, przeciwdziała wysuszaniu gleby i zabezpiecza korzenie przed mrozem, ale podczas rozkładu dodatkowo zakwasza glebę.
I to zasadniczo wszystko, co musisz wiedzieć o tworzeniu wrzosowiska. A jeśli chcesz dodatkowo wspomóc wrzosy, możesz rozważyć zakup specjalnych szczepionek grzybów. Grzyby te żyją w symbiozie z wrzosami i mają na siebie dobry wpływ. Szczepionki przeznaczone dla konkretnych grup roślin, nie tylko wrzosów, można bez problemu zakupić w dobrych sklepach ogrodniczych.