|

Złotokap – krzew lub niewielkie drzewo ozdobne do ogrodu

To, że mam fioła na punkcie kwitnienia roślin to mało powiedziane. Tak, więc i obok tej rośliny nie mogę przejść obojętnie. Złotokap to jeden z najpiękniej kwitnących krzewów, który swoją nazwę zawdzięcza kaskadom długich, żółtych kwiatów, co sprawia, że wygląda jakby ociekał złotem. Poznajcie tą wyjątkową roślinę nieco bliżej!

Odwiedź nasze media:

Złotokap zwany też złotym deszczem to wysoki krzew ozdobny, który może przybierać formę małego drzewa. Dorasta do 7-9 metrów wysokości, a jego ażurowa korona rozrasta się na 3-4 metry szerokości. Liście złotokapu są długoogonkowe, trójlistkowe. Wyglądem przypominają liście koniczyny, są jednak większe. Złotokap zachwyca obfitym kwitnieniem, które przypada na maj i czerwiec. Żółte kwiaty zebrane są w długie, zwisające kwiatostany, które mogą osiągać nawet 50 cm długości. Kwitnienie trwa przez około 2-3 tygodnie. Następnie pojawiają się owoce, i jak u innych przedstawicieli rodziny bobowatych przyjmują formę płaskich, suchych strąków z nasionami, które dojrzewają we wrześniu.

Należy wiedzieć, że złotokap jest rośliną silnie trującą. Wszystkie jego części zawierają substancję, która działa drażniąco na układ pokarmowy i nerwowy. Jednak szczególnie niebezpieczne są jego nasiona. Zjedzenie kilkunastu sztuk może doprowadzić do śmierci. Objawy zatrucia występują już po 15-60 minutach. Pojawia się pieczenie w ustach, gardle, drgawki, mdłości, wymioty.

Pędy złotokapu są na tyle elastyczne, że można tworzyć z niego kwitnące tunele. Taki efekt uzyskuje się sadząc krzew przy podporach, naginając i zaplatając młode pędy. Po kilku latach tak prowadzona roślina zaczyna przypominać pnącze. Złotokap świetnie sprawdzi się też jako soliter lub sadzony w grupach.

Gatunki złotokapu

Wyróżniamy trzy gatunki złotokapu. Jednym z nich jest złotokap zwyczajny występujący dziko na terenach od południowej Francji po Rumunię. (Laburnum anagyroides). To wysoki krzew lub małe drzewo dorastające do 9 metrów, o wyprostowanych, wzniesionych gałęziach. Kwiaty pozbawione są zapachu, a kwiatostany mają około 20 cm długości.

Kolejnym jest złotokap alpejski (Laburnum alpinum).W naturze występuje w górzystych obszarach Europy Południowej. Krzew ten może przybrać pokrój małego drzewa o szerokiej, kopulastej koronie i sztywnych zwisających gałęziach. Rośnie do 3 m wysokości. Kwiaty tego gatunku mają wyraźny zapach, a grona dorastają do 30 cm długości. Kwitnienie przypada na początek lata, mniej więcej 2 tygodnie później niż w przypadku złotokapu zwyczajnego.

Trzecim gatunkiem jest złotokap Waterera (Laburnum ×watereri). Jest to mieszaniec powstały w naturze z dwóch pozostałych gatunków. Młode rośliny mają wyprostowane gałęzie, jednak z czasem ich korona przybiera bardziej zaokrągloną formę. Ten gatunek ceni się za obfite, długie kwiatostany. Mogą osiągać nawet 60 cm długości. Jedną z jego najpiękniejszych odmian jest Vossii. Kwiaty pojawiają się późną wiosną lub wczesnym latem, mają wyraźny i przyjemny zapach. W dobrych warunkach może osiągnąć 5 m wysokości.

Złotokap – wymagania

Złotokap należy sadzić na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Jednak im mniej słońca tym mniej obfite kwitnienie. Młode rośliny są w stanie przystosować się do warunków glebowych i rosną praktycznie na każdej glebie. Złotokap ma małe wymagania. Toleruje uboższe, piaszczyste i kwaśne gleby. Dobrze znosi krótkie okresy suszy. Optymalne warunki dla złotokapu to wapienna, żyzna, świeża gleba o odczynie zasadowym i umiarkowanej wilgotności.

Krzew ten nie lubi przycinania. Robi się to tylko, gdy jest to niezbędne. Usuwa się tylko pędy osłabione, suche lub nadmiernie krzyżujące się. Najlepiej zrobić to latem, po przekwitnięciu kwiatów. Po przycięciu złotokap słabo się rozkrzewia i w kolejnym sezonie kwitnie mniej obficie.

Cechą charakterystyczną złotokapu jest mięsisty, słabo rozgałęziony, płaski system korzeniowy. W związku z tym zalicza się do tych roślin, które nie lubią przesadzania. Warto więc nad miejscem dla niego dobrze się zastanowić.

Złotokap to kolejny piękny krzew ozdobny do ogrodu. Co ważne nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, aby cieszyć nasze oko ociekając złotym deszczem.

Czytaj także:

Podobne wpisy