Ogrodnictwo dla początkujących: uprawa w pojemnikach

uprawa w pojemnikach

Dowiedz się, jak stworzyć jak najlepsze warunki dla roślin rosnących w doniczkach i na podwyższonych grządkach w skrzyniach. Przekonaj się, na czym polega uprawa w pojemnikach!

Niezależnie od tego, czy masz mały czy duży ogród, czy tylko taras lub balkon, uprawa w pojemnikach nadaje się do każdego typu ogrodu i do każdego miejsca. Uprawa w pojemnikach to łatwy sposób na szybkie stworzenie dowolnych ekspozycji, które możesz często zmieniać. Na przykład wraz ze zmieniającymi się porami roku. Uprawa w pojemnikach jest szczególnie przydatna, jeśli masz mało miejsca na rośliny.

W pojemnikach można uprawiać większość roślin – od warzyw, przez rośliny cebulowe, kwiaty, a nawet krzewy i drzewa. Warto jednak wiedzieć, jak zapewnić roślinom jak najlepsze warunki, ponieważ rośliny uprawiane w pojemnikach wymagają nieco większej pielęgnacji niż te rosnące w ziemi.

Poniżej szczegółowo wyjaśniamy na czym polega uprawa w pojemnikach.

Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników

Wybierz właściwą lokalizację

Uprawa w pojemnikach jest przyjemna, ale rośliny wymagają więcej uwagi. W celu ograniczenia pracy, warto pamiętać o kilku sprawach. Aby maksymalnie wykorzystać potencjał uprawy w pojemnikach, ważne jest, aby umieścić pojemniki w miejscu, w którym rosnące w nich rośliny będą się dobrze rozwijać. 

Rośliny wymagające dużej ilości światła słonecznego powinny mieć dostęp do słońca na co najmniej sześć godzin dziennie, dlatego należy je umieścić w miejscu skierowanym na południe lub zachód. Rośliny cieniolubne należy uprawiać w doniczkach ustawionych w cieniu. 

Donice i pojemniki najlepiej także ustawić w miejscu osłoniętym od wiatru. Dobrymi lokalizacjami są ściany budynków, płoty, pergole, żywopłoty. Jeśli stawiasz doniczki na balkonie, upewnij się, że są bezpiecznie zamocowane.

Uprawa w pojemnikach – odpowiedni pojemnik

Wybór pojemników i doniczek w sklepach jest ogromny. Dostępne są w wielu kształtach, rozmiarach, kolorach i wykonane mogą być z przeróżnych materiałów. Według swoich upodobań znajdziesz pojemniki plastikowe, terakotowe, ceramiczne, gliniane i wiele innych rodzajów. Pojemniki na rośliny możesz wykonać także samodzielnie. Wykaż się kreatywnością i zamień w donice stare wiadra, konewki, puszki i dowolny inny przedmiot, który umożliwia posadzenie roślin. Jedyne zasady są takie, że pojemnik powinien być wystarczająco duży, aby zapewnić roślinom przestrzeń potrzebną do wzrostu i zapewnić odpowiedni drenaż.

Wybierz odpowiednie podłoże

Uprawa w pojemnikach daje wiele możliwości aranżacyjnych. Ale rośliny w nich rosnące mają ograniczoną przestrzeń na rozwój korzeni i pobieranie składników pokarmowych. W związku z tym trzeba im zapewnić jak najlepsze podłoże. Ja wybieram mój własny, przesiany kompost. Dobrym wyborem będzie także dobrej jakości podłoże odpowiednie dla danego gatunku rośliny z centrum ogrodniczego.

Nie używaj do napełniania pojemników ziemi z ogrodu, ponieważ jest ciężka i może zawierać nasiona chwastów, które mogą konkurować z twoimi roślinami. Jeśli uprawiasz w pojemnikach rośliny wieloletnie, warto pamiętać o tym, aby co roku dosypywać świeżego kompostu do pojemników.

Podlewanie – uprawa w pojemnikach

Rośliny rosnące w pojemnikach nie mają dostępu do tak dużej ilości wilgoci, jak te rosnące w ziemi. Dlatego będą wymagały częstszego podlewania niż rośliny rosnące na rabatach. Jest to szczególnie ważne w gorące, słoneczne dni, kiedy podłoże w pojemniku może wyschnąć na skałę dosłownie w ciągu kilku godzin. Latem obficie podlewaj rośliny rano lub wieczorem, upewniając się, że woda przedostaje się do korzeni roślin.

Nawożenie

Uprawa w pojemnikach, jak już wcześniej pisaliśmy, ogranicza przestrzeń życiową rośliny. Co za tym idzie, rośliny w doniczkach mają mniejszy dostęp do składników odżywczych niż te rosnące bezpośrednio w gruncie. Dlatego rośliny w pojemnikach będą wymagały dodatkowego nawożenia. Aby ograniczyć ilość pracy, najlepiej stosować nawozy, które powoli się uwalniają, przez co rośliny mają dostęp do składników przez dłuższy czas.

Więcej o nawożeniu dowiesz się z poniższych artykułów:

Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników

Podobne wpisy