|

Jak założyć grządkę warzywną? – Rozpoczęcie nowej grządki warzywnej

Jak założyć grządkę warzywną?

Chcesz zacząć uprawiać własne warzywa? To bardzo łatwe, przyjemne i satysfakcjonujące zajęcie! Z naszego poradnika dowiesz się jak założyć grządkę warzywną!

Założenie ogródka warzywnego w przydomowym ogródku lub na działce ROD to świetny sposób na spożywanie świeżej, zdrowej żywności, a jednocześnie uczenie dzieci, skąd pochodzi żywność. Rozpoczęcie nowej grządki warzywnej jest łatwe. Pracę można rozpocząć o każdej porze roku, jednak najlepszym czasem na rozpoczęcie pracy jest wiosna i jesień. A najlepsze jest to, że może założyć tyle grządek, ile chcesz, możesz przeznaczyć na to dowolną ilość miejsca w ogrodzie, a także uprawiać warzywa w skrzyniach, pojemnikach czy doniczkach.

Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie grządki warzywnej jest skupienie się na jednej grządce na raz. Zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz przygodę z ogrodnictwem. Dokładnie przekop ziemię, aby usunąć chwasty i kamienie, a następnie wyrównaj ją grabiami. Od marca możesz wysiewać niektóre nasiona bezpośrednio do gleby. Instrukcje o terminie wysiewu znajdziesz na każdym opakowaniu nasion. Przykrycie gleby na przykład włókniną może poprawić szybkość kiełkowania i umożliwić szybszy wysiew nasion.

Poniżej znajdziesz wskazówki i porady dotyczące tworzenia własnej działki warzywnej. Od podstaw. Krok po kroku. Zacznij od jednej grządki a z czasem dojdziesz do całego warzywnika. Sprawdź jak założyć grządkę warzywną.

Jak założyć grządkę warzywną – Znajdź odpowiednie miejsce

Niektóre warzywa dobrze rosną w cieniu, ale większość potrzebuje słońca, aby dobrze rosnąć. Żadne warzywa nie będą rosły dobrze pod drzewami lub w głębokim cieniu. Pod grządkę warzywną wybierz miejsce, które jest równe, dobrze nasłonecznione i w miarę możliwości osłonięte od wiatrów. Pamiętaj, że warzywa potrzebują regularnego podlewania, dlatego wybierając miejsce pod grządkę, kieruj się także dostępem do wody. Kran lub beczka z deszczówką w pobliżu grządki ogranicza wycieczki z konewką po wodę.

Zaprojektuj swoją działkę

Jak założyć grządkę warzywną? Jak z większością rzeczy, najlepiej rozpocząć od projektu. Planowanie ogrodu warzywnego na papierze pomaga wyeliminować błędy podczas tworzenia samej grządki i całego warzywnika. Zaplanuj grządki, pomyśl o uprawie współrzędnej. Zastanów się, które rośliny będą wymagały podpór, które mocno się rozrastają. Zaplanuj także miejsce na kwiaty do cięcia, takie jak mieczyki.

Nie ma nic lepszego od smaku świeżo zebranych, własnych owoców i warzyw. Niezależnie od tego, czy masz dużą działkę, czy niewielką przestrzeń, taką jak balkon, jest mnóstwo rzeczy, które możesz uprawiać.

Przygotuj glebę i usuń chwasty

Przed wysiewem nasion, dobrze przygotuj glebę. Podczas przekopywania ziemi na grządce, wykop chwasty wieloletnie, takie jak perz. Jeśli to możliwe, po odchwaszczeniu należy pozostawić glebę na kilka tygodni, aby wyniesione na powierzchnię jednoroczne nasiona wykiełkowały. Przed siewem oczyść grządkę z tego, co wyrosło. 

Zajmij się warzywnikiem powoli

Spiesz się powoli. Nie przekopuj od razu całego ogrodu, tylko po to, by zdać sobie sprawę, że wziąłeś na siebie za dużo. Zamiast tego przekop mały obszar i zrób to dobrze. Usuń chwasty. Dodaj kompostu, jeśli masz. Gdy zobaczysz ile pracy jest z jedną grządką, zawsze możesz powiększyć swój teren uprawny.

Jak założyć grządkę warzywną – podwyższone grządki do uprawy warzyw

Przed przystąpieniem do uprawy, dobrym pomysłem jest wykonanie testu pH gleby, aby dowiedzieć się, czy jest ona kwaśna, czy zasadowa. Najlepsza jest gleba neutralna, ponieważ większość roślin warzywnych będzie w niej dobrze rosła. Jeśli gleba w twoim ogrodzie zawiera dużo kredy lub gliny, łatwiej jest uprawiać warzywa w skrzyniach lub inaczej na podwyższonych grządkach. Wszystkiego o uprawie w skrzyniach dowiesz się z tego artykułu.

Niektóre warzywa są łatwiejsze w uprawie niż inne. Jeśli nigdy wcześniej nie uprawiałeś warzyw samodzielnie lub uprawiasz je z dziećmi, dobrym pomysłem jest najpierw wyhodowanie warzyw łatwych w uprawie. Cukinia, ziemniaki, fasola, rzodkiewka, sałata i buraki to świetne warzywa dla początkujących. Odkryj więcej upraw warzywnych dla początkujących z tego artykułu.

Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników

Podobne wpisy