Rodzaje roślin: ogrodnictwo dla początkujących
W ogrodnictwie wyróżniamy różne rodzaje roślin. Możemy je podzielić na różne kategorie. W tym artykule wyjaśniamy różne typy roślin, w tym jednoroczne, dwuletnie, kwiaty, byliny, czy krzewy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak nazywać poszczególne rodzaje roślin.
Odwiedź nasze media:
Większość ogrodów to mieszanka różnych roślin, w tym bylin, jednorocznych kwiatów, krzewów i drzew. Poznając różne rodzaje roślin zdobywasz wiedzę o tym, jak rosną, co pomoże ci właściwie się nimi opiekować. Każdy rodzaj roślin wprowadza do ogrodu coś innego, a ich umiejętne dobranie sprawia, że ogród wygląda dobrze przez cały rok.
Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek
Z naszego prostego przewodnika poznasz różne rodzaje roślin i dowiesz się o tym, jak rosną.
Rośliny jednoroczne
Jak sama nazwa wskazuje, rośliny jednoroczne charakteryzują się tym, że cały ich cykl życiowy odbywa się w trakcie jednego sezonu wegetatywnego. A więc rośliny jednoroczne to takie, które wyrastają z nasion, kwitną, wytwarzają więcej nasion, a następnie umierają – w ciągu jednego roku.
Wśród roślin jednorocznych mamy takie, które są bardziej i mniej odporne na zimno. To bardziej wytrzymałe można wysiewać na zewnątrz wiosną – zwykle jest to marzec lub kwiecień, ale można je również wysiewać we wrześniu. Należą do nich chabry i nasturcje.
Mniej odporne rośliny jednoroczne nie są w stanie przetrwać zimna, dlatego zwykle wysiewa się je wiosną w pomieszczeniach zamkniętych i sadzi do gruntu w maju lub czerwcu. Należą do nich kosmosy i cynie.
Rośliny dwuletnie
Rośliny dwuletnie zamykają swój cykl rozwojowy po dwóch latach. W jednym roku wyrastają z nasion, a w następnym kwitną i zamierają. Często kwitną późną wiosną, zanim zaczną kwitnąć rośliny jednoroczne i byliny. Najczęstszą rośliną dwuletnią w naszych ogrodach jest naparstnica.
Rodzaje roślin: Byliny
Byliny żyją zdecydowanie dłużej od dwóch poprzednich grup roślin. Do bylin zaliczamy rośliny, które żyją trzy lata lub dłużej. Ich nazwa pochodzi od łacińskiego „perennis”, co oznacza „wiele lat”. Czasami nazywa się je „roślinami zielnymi”. Latem mogą kwitnąć przez kilka miesięcy. Wśród bylin możemy rozróżnić dwa typy: mniej i bardziej odporne na zimno.
Odporne byliny mogą przetrwać zimę w ogrodzie. Zostają w ziemi przez cały rok. Nie przejmuj się, gdy wydaje się, że zimą „znikają” – jest to mechanizm przetrwania pozwalający przetrwać niekorzystną pogodę. Nadziemna część rośliny zamiera. Traci liście, czasami całe pędy. Następnie wiosną pojawiają się nowe pędy. Do popularnych bylin zaliczają się łubiny, ostróżki, hosty i piwonie.
Niestety niektóre byliny nie radzą sobie z mrozem, dlatego zimą należy je przenosić do pomieszczeń. Tego typu byliny najwygodniej uprawiać w doniczce, aby można było ją łatwo przenosić. Zaliczamy do nich na przykład wiele fuksji i heliotropów.
Krzewy
Krzewy, takie jak róże czy forsycja, mają zdrewniałe gałęzie i nie mają zazwyczaj jednego głównego pnia. Mogą być liściaste (te tracą liście na zimę), lub liściaste zimozielone (zachowują liście przez cały rok) lub iglaste. Krzewy dodają struktury i tła w ogrodzie. Mogą przetrwać wiele lat, oferując kwiaty, atrakcyjne liście lub jagody. Zimozielone odmiany można wykorzystać jako topiary, przycinając je w atrakcyjne kształty. Poznaj najładniejsze krzewy zimozielone.
Drzewa
Drzewa mają pień i są większe niż krzewy. Mogą być liściaste lub iglaste. Niezależnie od tego, jak mały jest Twój ogród, możesz w nim wcisnąć drzewo – będzie się pięknie zmieniać przez cały rok, a także będzie pełnić funkcję oazy dla dzikich zwierząt.
Pnącza
Pnącza rosną ku górze i potrzebują wsparcia w postaci kraty, podpory, pergoli, płotu lub ściany. Popularne pnącza to powojnik, wiciokrzew, glicynia i milin zwyczajny. Zajmują bardzo mało miejsca, dlatego są szczególnie przydatne w małych ogrodach. Używaj ich wokół miejsc do siedzenia – na przykład nad pergolą – oraz do zakrycia ścian i ogrodzeń.
Rodzaje roślin: rośliny cebulowe
Cebule są podziemnymi organami magazynującymi. Nie zostawiamy ich w ogrodzie na stałe, a po kwitnieniu, gdy kwiat umiera, wykopujemy je i przechowujemy wewnątrz. Cebule wiosenne sadzi się jesienią, a cebule kwitnące latem – wiosną. Obejmują one szeroką gamę popularnych roślin ogrodowych, w tym żonkile, tulipany, krokusy, irysy i dalie.