Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?

Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?

Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę? Poznaj kilka najlepszych sposobów wspierania zwierząt w ogrodzie w trudnych zimowych miesiącach. To właśnie teraz, gdy do wiosny zostało już tak niewiele, szczególnie warto wesprzeć naszych mniejszych przyjaciół.

Większość zwierząt, które możemy spotkać w naszych ogrodach, zimą nie ma łatwo. Aby poradzić sobie z brakiem pożywienia i ujemnymi temperaturami, wiele zwierząt zapada w sen zimowy. (Część umiera – jak robotnice trzmieli czy szerszeni, a część odlatuje do ciepłych krajów – niektóre ptaki). 

Zwierzęta, które zostają u nas na zimę, chowają się w stosach gałęzi i liści, gnieżdżą się pod korą drzew lub zakopują się w hałdach kompostu lub ziemi. Niektóre gatunki, takie jak ptaki, małe gryzonie i wiewiórki, nie zapadają w stan hibernacji, ale walczą o przetrwanie – zużywając rezerwy tłuszczu i desperacko szukając pożywienia

Na szczęście możemy wiele zrobić, aby pomóc zwierzętom przetrwać zimę. Na przykład zostawić kilka słoneczników czy przygotować dogodne schronienia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę.

Ptaki

Ptaki chętniej odwiedzają nasze ogrody właśnie jesienią i zimą, gdy wyczerpują się naturalne źródła pokarmu: owady. Potrzebują bogatego w kalorie pokarmu, aby utrzymać rezerwy tłuszczu w mroźne noce. 

Co możesz zrobić: Codziennie zostawiaj ptakom świeże pożywienie. Dobrym pomysłem jest również pozostawienie nasion i owoców na roślinach. Nie zapomnij o uzupełnianiu także wody. Dowiedz się więcej o dokarmianiu ptaków zimą.

Płazy

Żaby, ropuchy i traszki zapadają zimą w stan odrętwienia, a nie hibernacji i w ciepłe dni budzą się ze snu w poszukiwaniu pożywienia. Zimują w stosach kłód i liści lub pod kamieniami i doniczkami. Niektóre płazy zakopują się mule na dnie stawów. Lubią też hałdy kompostu, więc zachowaj ostrożność, gdy będziesz przerzucał swój kompost.

Co możesz zrobić: Włóż piłkę tenisową lub podobną rzecz do oczka wodnego, aby zapobiec całkowitemu zamarznięciu wody. Dobrym pomysłem jest także utworzenie w pobliżu wody stosu kamieni, gdzie będą mogły się schronić różne płazy.

Owady

Kluczem do pomocy owadom jest zapewnienie im suchych miejsc do zimowania. Wiele owadów zapada w sen zimowy w naszych ogrodach. Trzmiele kopią dziury w ziemi lub zaszywają się w ściółce z liści. Motyle śpią w garażach, szopach i między fałdami firanek. Biedronki i błonkoskrzydłe schronią się pod luźną korą oraz w pęknięciach framug drzwi i okien.

Co możesz zrobić: Zadbaj o miejsca, w których hibernują owady. Ustaw domki dla owadów, np. murarek, zrób stosy łodyg bambusa i słonecznika i zostaw je w suchym miejscu w ogrodzie. Owady chętnie z nich skorzystają.

Ssaki

Wśród ssaków, które warto wspierać zimą są przede wszystkim jeże. Prawie połowa wszystkich jeży ginie podczas swojej pierwszej zimy. Wiele z nich umiera z głodu. Zwłaszcza te urodzone późnym latem. Często są zbyt małe i nie miały wystarczająco dużo czasu, aby zgromadzić zapasy tłuszczu i zapaść w sen zimowy. Podczas łagodnych zim jeże mają tendencję do budzenia się. Marnują w ten sposób cenne rezerwy tłuszczu.

Co możesz zrobić: Zapewnij jeżom schronienie, układając stertę liści lub budując domek dla jeża. Zostawiaj naczynie z wodą i karmą dla psów lub kotów. Jeże ją uwielbiają. Jeśli znajdziesz małego jeża, trzymaj go w cieple w pudełku o wysokich ściankach, przykryj go grubym ręcznikiem i zabierz do weterynarza. Sprawdź 10 sposobów, jak pomóc jeżom i jak zbudować domek dla jeży.

Czytaj także:

Podobne wpisy