||

Rośliny przyjazne dzikiej przyrodzie

Rośliny przyjazne dzikiej przyrodzie

Dowiedz się, jakie rośliny uprawiać, aby zamienić wszystkie obszary swojego ogrodu w raj dla dzikiej przyrody. Poznaj rośliny przyjazne dzikiej przyrodzie!

Odwiedź nasze media:


Ponieważ siedliska dzikich zwierząt na obszarach wiejskich znikają w zastraszającym tempie, a dodatkowo rozwija się budownictwo jednorodzinne na terenach dawniej rolniczych i leśnych, nasze ogrody stają się coraz chętniej wybieranymi i – jeśli o to zadbamy – coraz bardziej użytecznymi siedliskami dla dzikich zwierząt. Nasze ogrody pomagają tworzyć „zielone korytarze” w miastach, zwiększają różnorodność biologiczną oraz zapewniają schronienie i pożywienie ogromnej liczbie gatunków.

Wiele z naszych najpiękniejszych roślin ogrodowych, w tym wiele krzewów, pnączy, bylin i roślin z oczek wodnych, są bardzo atrakcyjne dla dzikiej przyrody. Zapewne masz ich już wiele w swoim ogrodzie. A jeśli nie, to sprawdź które rośliny przyjazne dzikiej przyrodzie warto posadzić.

Rośliny przyjazne dzikiej przyrodzie - główny

Rodzime krzewy i drzewa będą zawsze najlepszym wyborem dla naszych gatunków zwierząt i owadów. To one od lat dostarczają im znanych nasion i jagód, czy stanowią siedliska dla określonych gatunków. Jednak warto pamiętać, że zarówno kwiaty rodzime, jak i obce są atrakcyjne dla pszczół i innych zapylaczy, pod warunkiem, że mają kwiaty pojedyncze – wiele kwiatów podwójnych jest niedostępnych dla owadów lub zawierają niewielkie ilości nektaru i pyłku.

Oto, jak upiększyć każdy obszar ogrodu, aby uczynić go jeszcze bardziej atrakcyjnym dla dzikiej przyrody. Rozważ rośliny przyjazne dzikiej przyrodzie, aby wspierać naszych mniejszych przyjaciół.

Krzewy i byliny

Krzewy i byliny rosnące na obrzeżach naszych ogrodów mogą przyciągać wszelkiego rodzaju dzikie zwierzęta. Rośliny bogate w nektar są nieocenione dla pszczół i motyli. Odkryj rośliny dla trzmieli i dowiedz się jak zwabić motyle do ogrodu. Niektóre rośliny będą stanowić pożywienie dla ptaków. Wśród roślin, które warto rozważyć, są między innymi: ligustr pospolity, bez czarny, dzika róża, leszczyna pospolita, porzeczka, kalina koralowa, jałowiec pospolity.

Rośliny przyjazne dzikiej przyrodzie - dzika róża

Pnącza

Pnącza nie tylko pięknie wyglądają, ale są niezwykle pożyteczne dla dzikiej przyrody. Ptaki mogą w nich zakładać gniazda, motyle mogą hibernować, a pszczoły mogą schronić się przed deszczem. Pnącza szybko rosną i świetnie wyglądają o każdej porze roku.

Rośliny przyjazne dzikiej przyrodzie - pnącza

Zioła

Zioła przyciągają i dostarczają pożywienia wszystkim gatunkom dzikich zwierząt, w tym pszczołom, motylom, trzmielom i ptakom. Nie wspominając już o tym, że uprawiając zioła, zapewniasz sobie stałe zapasy świeżych ziół, które dodatkowo możesz suszyć na zimę. Dowiedz się wszystkiego o suszeniu ziół.

Rośliny przyjazne dzikiej przyrodzie - zioła

Rośliny wodne

Rośliny wodne i w ogóle samo stworzenie oczka wodnego, a najlepiej stawu, to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla dzikiej przyrody. Oczko wodne przyciągnie wszystko, od owadów, żab, ropuch i traszek po ptaki i ssaki. Sprawdź jak dbać o oczko wodne.

Rośliny przyjazne dzikiej przyrodzie - oczko wodne

Rośliny bagienne

Ogród torfowiskowy jest doskonałą alternatywą dla posiadania w ogrodzie stawu. Torfowisko przyciąga wszelkiego rodzaju stworzenia, w tym owady, traszki i żaby, a także ptaki, a nawet nietoperze.

Rośliny przyjazne dzikiej przyrodzie - rośliny torfowe

Łąka

Idealny trawnik może być dumą ogrodnika, ale przyciąga niewiele owadów. Dlaczego nie pozwolić trawie rosnąć dłużej i pozwolić jej przyciągnąć motyle i małe ssaki? Inną opcją jest łąką kwietna, obsadzona dziesiątkami polnych kwiatów, takich jak koniczyna czerwona, świerzb polny i chabrowiec duży, a także kilkoma rodzajami traw. Wystarczy kosić dwa razy w roku jesienią i wczesną wiosną.

Rośliny przyjazne dzikiej przyrodzie - łąka kwietna

Czytaj także:

Podobne wpisy