||

Grudzień w ogrodzie i nie tylko – porady ogrodnicze na grudzień

porady ogrodnicze na grudzień

Moi rodzice mówią: “Na działce zawsze jest coś do zrobienia”. Święta prawda. Grudzień w ogrodzie i nie tylko to wcale nie musi być okres nudy i wyczekiwania wiosny. Tym bardziej, że w grudniu można i warto wiele rzeczy zrobić. Oto nasze porady ogrodnicze na grudzień.

Zabezpieczamy rośliny

Być może powinieneś zrobić to w listopadzie. Być może właśnie w grudniu. Wszystko zależy od pogody, a przede wszystkim temperatury. Większość roślin powinno się zabezpieczać przed mrozem w momencie, gdy wierzchnia warstwa gleby zacznie zamarzać. Rośliny bardzo wrażliwe na mróz najlepiej zabezpieczyć po prostu wysokimi kopczykami z ziemi, kompostu lub kory. Wiele roślin wymaga także zabezpieczenia przed mrozem części nadziemnej. Robimy to dopiero, gdy opadną liście. Najwięcej uwagi poświęcamy roślinom, które na jesień sadziliśmy lub przesadzaliśmy. Ja do zabezpieczania roślin używam białej agrowłókniny lub snopków, które robię ze ściętych miskantów. Można wykorzystać także słomę.

Nie palimy – ani śmieci ani liści

Zima to czas, gdy wielu działkowców zabiera się za porządki na działce. Wykorzystując fakt, że na ogródkach jest mniej osób, niektórzy decydują się na rozpalanie ognisk. Co za to grozi? Przeczytaj o tym osobny artykuł. I choć ten wpis ma traktować o tym, co robić w grudniu na działce, to tutaj zrobię wyjątek. Tego jednego proszę nie rób. Nie spalaj odpadów i resztek na działce. To jest szkodliwe dla ludzi i środowiska.

Co zrobić z resztkami?

Co w takim razie robić z odpadami zielonymi? Odpowiedź jest oczywista! Kompostować! Nie dość, że regulamin nakłada obowiązek wyposażenia działki ROD w kompostownik, a np. w przydomowym ogrodzie kompostownik oznacza niższą opłatę za śmieci, to kompost to najtańszy i jednocześnie najlepszy nawóz ogrodniczy. Gałęzie można pociąć lub użyć rozdrabniacza i użyć jako ściółki. Osobiście polecam. Zakupiłem w tym roku rozdrabniarkę i jestem zachwycony. Postaram się o tym napisać przy innej okazji.

Porady ogrodnicze na grudzień

To dopiero początek. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się na co jeszcze zwrócić uwagę w ogrodzie w grudniu.

Nie przesól!

Jeśli korzystasz z soli na posesji lub działce, aby pozbyć się śniegu i lodu ze ścieżek, to musisz uważać. Sól bardzo źle wpływa na wzrost i rozwój roślin, dlatego jeśli znajdzie się na trawniku lub rabatach, to może zaszkodzić wielu roślinom. Na działce i w ogrodzie najlepiej nie stosować soli.

Zadbaj o rośliny zimozielone

Jeśli w twoim regionie polski jest odwilż, temperatury są dodatnie, operuje słońce, warto podlać rośliny zimozielone oraz iglaki. Więcej o tym, dlaczego powinno się to robić, przeczytasz z tego artykułu. W skrócie: częstą przyczyną złej kondycji rośliny po zimie wcale nie jest mróz, a susza fizjologiczna. Tak jak wspomniałem, zapraszam do artykułu po szczegóły.

Zrób zrazy, ale nie wołowe – porady ogrodnicze na grudzień

To podpowiedź dla sadowników. I mowa o zrazach, które posłużą do wiosennego szczepienia np. drzew owocowych. Przygotowanie takich zrazów polega na ścięciu rocznych, zdrowych, silnych pędów i przechowaniu ich w temperaturze 2-4°C. Najlepiej włożyć je tak do 1/3 długości w wilgotny piasek. Szczepienie tak przygotowanymi zrazami wykonujemy w kwietniu.

Bielenie drzew

Biele drzew to bardzo skuteczna metoda, aby zabezpieczyć drzewa owocowe w sadzie przed powstawaniem uszkodzeń mrozowych. A nie warto takiego problemu bagatelizować. Takie uszkodzenia mogą być zabójcze dla całych drzew. Cały artykuł o bieleniu drzew znajdziesz tutaj.

Pożyteczne z pożytecznym – profilaktyka

Przy okazji bielenia drzew przyjrzyj się od razu koronom drzew owocowych. Usuń wszystkie zmumifikowane owoce oraz pędy z objawami chorób rakowych. Dzięki temu ograniczysz źródła powstawania zarodników chorób grzybowych. Porażone owoce najlepiej głęboko zakopać.

To już wszystkie porady ogrodnicze na grudzień. Jak widzisz, jest wiele rzeczy, które możesz i warto teraz zrobić. A zapewniam Cię, że nie wymieniłem tutaj wszystkiego, co można zrobić w grudniu w ogrodzie i na działce.

Podobne wpisy