Dżdżownice kalifornijskie – hodowla dżdżownic
Dżdżownice kalifornijskie – hodowla dżdżownic w kompostowniku, w ogrodzie, na działce i w domu
Jako ogrodnik oraz działkowiec nie mogę sobie wyobrazić funkcjonowania bez dżdżownic kalifornijskich. Dżdżownice kalifornijskie powinny znaleźć się także w piwnicy lub kotłowni każdego wędkarza. Choć w dzisiejszych czasach, gdy wiele gmin nakłada wyższe opłaty za wywóz śmieci na osoby, które nie kompostują resztek organicznych, dżdżownice kalifornijskie z powodzeniem mogą pomóc każdej rodzinie pozbyć się resztek.
Dla mnie, jako ogrodnika, dżdżownice kalifornijskie nie tylko pomagają mi szybciej przetwarzać chwasty i resztki z ogrodu, ale produkują jeden z lepszych nawozów – wermikompost (biohumus). Najlepszy, ponieważ całkowicie naturalny. Nawóz ten wykorzystuje zarówno w ogrodzie, na rabatach z roślinami ozdobnymi i warzywami, jak i do roślin doniczkowych w domu. Naturalnie nie korzystamy w domu z usługi wywozu bioodpadów – wszystko co organiczne przerabiają u nas dżdżownice kalifornijskie.
Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat dżdżownic kalifornijskich, jak prowadzić we własnym ogrodzie lub domu hodowlę dżdżownic kalifornijskich i czego do tego potrzebujesz.
Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników
Dżdżownice kalifornijskie – zalety
Hodowla dżdżownic ma wiele korzyści. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych.
Najlepszej jakości nawóz
Tak już wspomnieliśmy wyżej dżdżownice kalifornijskie produkują wysokiej jakości nawóz organiczny. W jaki sposób? Żywią się praktycznie każdego rodzaju materią organiczną przeznaczoną do kompostowania. Zjedzone resztki wydalają następnie w postaci tzw. koprolitów. I to właśnie odchody dżdżownic kalifornijskich są tak bardzo cennym nawozem – który nazywany jest wermikompostem lub inaczej biohumusem.
Uzyskany z udziałem dżdżownic kalifornijskich kompost o wiele korzystniej wpływa na aktywność biologiczną gleby niż tradycyjny kompost zwiększając plony. Stosowanie takiego nawozu wskazane jest także przy przesadzaniu roślin, ponieważ przyspiesza proces ukorzeniania i zapewnia osłabionej roślinie wszystkie niezbędne składniki pokarmowe.
Szybsze kompostowanie
Ponieważ dżdżownice kalifornijskie są bardzo żarłoczne, znacząco przyspieszają także cały proces kompostowania. Uzyskanie kompostu z ze zwykłej pryzmy zajmuje około dwóch lat. Jeśli zaszczepimy w naszym kompostowniku dżdżownice kalifornijskie, już po roku możemy mieć gotowy nawóz do użycia w ogrodzie.
Dżdżownice kalifornijskie są lepsze od innych gatunków dżdżownic, nie tylko dlatego, że charakteryzują się wilczym apetytem, ale także dlatego, że nie są wybredne co do pożywienia. Zjadają wszystko. Dodatkowo dżdżownice kalifornijskie rozmnażają się o wiele łatwiej i szybciej od innych dżdżownic i w przeciwieństwie to wielu rodzimych gatunków nie szukają pożywienia daleko od kompostownika. Niektóre rodzime gatunki lubią szukać pokarmu głęboko w ziemi i często przemieszczają się na duże odległości.
Jeśli jesteś wędkarzem, własna hodowla dżdżownic to doskonały sposób, aby zawsze mieć pod ręką dowolną ilość robaków. Nie ważne, jaki jest dzień tygodnia, czy godzina, wystarczy, że sięgniesz do własnego pojemnika i już możesz udać się na ryby.
Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników
Jakie warunki powinny mieć dżdżownice kalifornijskie w kompostowniku
Choć dżdżownice kalifornijskie są łatwe w hodowli, jak w przypadku każdego żywego organizmu musimy im stworzyć pewne określone warunki, aby z powodzeniem je hodować. Najważniejsze to przygotować dla nich odpowiedni kompostownik. Dno kompostownika w ogrodzie najlepiej zabezpieczyć siatką o drobnych oczkach. Dżdżownice to prawdziwy przysmak kretów, a taka siatka to jedyne skuteczne zabezpieczenie.
W niektórych przypadkach kompostownik możemy być zmuszeni zabezpieczyć także od góry. Robimy to wtedy, gdy w okolicy mieszka dużo ptaków. Jeśli odkryją one w naszym kompostowniku dżdżownice, zrobią sobie z niego stołówkę i znacząco mogą ograniczyć populację naszych dżdżownic.
Budowa kompostownika
Co do wymiarów kompostownika, to nie ma tutaj żadnych optymalnych wielkości, których powinniśmy się trzymać. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych potrzeb oraz możliwości. To samo dotyczy się materiału, z którego powinien być zrobiony kompostownik. Możemy zrobić kompostownik murowany, drewniany, a nawet kupić gotowy z tworzywa sztucznego (choć osobiście nie polecam tego rozwiązania, co naturalne, to najlepsze).
O ile wielkość, czy materiał nie ma dużego znaczenia, o tyle budując kompostownik warto zadbać o kilka innych spraw. Przede wszystkim w bardzo szczelnym kompostowniku może naszym dżdżownicom zabraknąć powietrza. Warto w murowanym kompostowniku zaplanować szczeliny, aby ułatwić dostęp powietrza do głębszych warstw pryzmy. Jeśli mamy dużo przestrzeni, warto także rozważyć budowę kompostownika dwukomorowego. Taka konstrukcja pozwoli nam zatrzymać jak największą ilość dżdżownic w kompostowniku. W jaki sposób?
Po roku kompostowania w jeden komorze, na mniej więcej dwa tygodnie przed planowym rozpoczęciem korzystania z kompostu, otwieramy przegrodę między komorami i świeże resztki wyrzucamy tylko do nowej komory. Dżdżownice w poszukiwaniu pokarmu same będą przechodziły do drugiej komory. Po tym czasie przegrodę można zamknąć i wybrać nawóz, który będzie wolny o dżdżownic.
Kompostownik najlepiej ustawić w cieniu. Ma to duże znaczenie zwłaszcza latem, ponieważ chroni kompostowany materiał przed wysychaniem, a także na przegrzewaniem.
Hodowla dżdżownic kalifornijskich w domu
Dżdżownice kalifornijskie można z powodzeniem hodować także w pomieszczeniach zamkniętych. Nadają się do tego zarówno pojemniki z tworzyw sztucznych, czy drewna. Osobiście jedną ze swoich hodowli w domu prowadzę w akwarium, a inną w plastikowym wiadrze. Dżdżownice nie narzekają i mnożą się na potęgę. Naturalnie musimy pamiętać o tym, aby nie były one szczelnie zamknięte, ponieważ może to spowodować uduszenie się dżdżownic.
Pojemnik do hodowli dżdżownic powinien mieć odpływ na dnie. Wystarczy w pojemniku nawiercić dziurkę lub zamontować w nim kran. Będzie z niego wyciekać nadmiar wody, nazywany herbatką kompostową, którą można wykorzystać do podlewania roślin.
Taki pojemnik możemy postawić nawet pod zlewem. Wystarczy, że zapewnimy dżdżownicom odpowiednią ilość pożywienia, a nie musimy się martwić o to, czy uciekną ze swojego domku.
Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników
Temperatura i wilgotność optymalna dla dżdżownic
Optymalna temperatura w kompostowniku powinna wynosić około 20 stopni C. Dżdżownice nie lubią chłodów. Im zimniej, tym mniejsza jest ich aktywność. Dla rozmnażania dobra jest jeszcze wyższa temperatura. Dżdżownice doskonale rozmnażają się w temperaturze 23-25 stopni C. Z kolei przekroczenie tej granicy jest już szkodliwe dla zdrowia dżdżownic.
W wielu poradnikach można przeczytać, że jesienią dżdżownice kalifornijskie należy przenieść do pomieszczenia zabezpieczonego przed zimnem, ponieważ w naszym klimacie nie przetrwają zimy. Nie jest to prawda. Jeszcze 20 lat temu faktycznie dżdżownice nie przeżyłyby zimy w Polsce, tak obecnie bez problemu dają sobie radę. U mnie dżdżownice mieszkają w trzech różnych kompostownikach od kilku lat i ich populacja cały czas rośnie. Jeśli mieszkasz w regionie Polski, w którym mimo wszystko występują długie okresy wysokich mrozów – np. w górach, warto na zimę kompostownik zabezpieczyć specjalną warstwą ochronną. Może to być na przykład gruba warstwa słomy, liści, czy kartony. Najważniejsze, aby warstwy nie były zbyt zbite i nieprzepuszczalne, ponieważ mogą odciąć dopływ powietrza do pryzmy.
Bardzo duże znaczenie w hodowli dżdżownic kalifornijskich ma także utrzymywanie odpowiedniej wilgotności kompostu, szczególnie latem. W gorące dni kompost należy często podlewać. Optymalna wilgotność pryzmy powinna wynosić ok. 80 procent. Nie można jednak przesadzić, ponieważ nadmiar wody może z kolei zaszkodzić. Możemy zalać dżdżownice i po prostu wiele z nich utopić.
Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników
Czym karmić dżdżownice?
To w hodowli dżdżownic kalifornijskich jest najlepsze. Zjedzą wszystko. Dosłownie. Naturalnie pochodzenia organicznego. Na kompost możemy wrzucać wszystkie odpady roślinne i zwierzęce. Tak, zwierzęce również. W wielu poradnikach możesz przeczytać, że nie wolno kompostować resztek zwierzęcych, ale jeśli jesteś praktykiem, to doskonale wiesz, że to nie prawda. Do kompostownika możesz wyrzucać wszystkie resztki roślinne, skoszoną trawę, liście, chwasty, także z nasionami. A także fusy z kawy czy herbaty. Także cytrusy. One również nadają się do kompostowania. To kolejny powszechny mit o kompostowaniu. wiele osób uważa, że nie można wyrzucać cytryn lub pomarańczy do kompostownika, a tymczasem dla dżdżownic kalifornijskich są one doskonałym pokarmem.
Jednak najważniejszym składnikiem diety dżdżownic w naszej hodowli powinny być mokry papier i karton. Zawierają one celulozę, która jest niezbędna dżdżownicom do rozmnażania. Ważne, aby papier i karton nie były pokryte farbą drukarską, ponieważ są one trucizną dla dżdżownic. Jak zdobyć taki papier? To akurat bardzo proste. U mnie w kompostowniku lądują wszystkie rolki po papierze toaletowym i ręcznikach papierowych, opakowania po jajkach oraz wszystkie kartony, w których dostaje zakupione w internecie przesyłki, naturalnie pod warunkiem, że karton jest niezadrukowany.
Dżdżownic nie należy przekarmiać, zwłaszcza w przypadku hodowli w domu. Jak rozpoznać, że nasze dżdżownice mają za dużo pokarmu? Jeśli hodujesz dżdżownice w domu, bardzo szybko się zorientujesz. Z kompostownika zacznie się wtedy wydzielać nieprzyjemny zapach amoniaku lub zgnilizny. Naturalnie do takiej sytuacji możemy także doprowadzić w kompostowniku w ogrodzie. Co wtedy robimy? Kompost należy przewrócić widłami, aby go napowietrzyć. Zatrzymamy w ten sposób procesy gnilne – beztlenowe, i stworzymy dżdżownicom lepsze warunki do pracy.
Jak widzisz dżdżownice kalifornijskie są proste w hodowli, a ich posiadanie daje wiele korzyści. Jeśli jesteś ogrodnikiem lub wędkarzem, koniecznie załóż własną, domowa hodowlę dżdżownic kalifornijskich!