Jak podlewać rośliny?
Efektywne podlewanie roślin pomaga im lepiej rosnąć, a Tobie nie marnować tego cennego zasobu, jakim w dzisiejszych czasach jest wida. Jak podlewać rośliny? Dowiedz się więcej, korzystając z naszych porad zamieszczonych poniżej.
Regularne podlewanie jest niezbędne w przypadku uprawy warzyw, roślin w doniczkach i pojemnikach, a także nowo posadzonych drzew, krzewów i bylin. Czasami niezbędne jest podlewanie także roślin starszych, przede wszystkim w okresach suszy.
Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników
Jak podlewać rośliny?
W tym artykule wyjaśniamy nie tylko jak podlewać rośliny, ale także, jak efektywnie i skutecznie podlewać rośliny, aby zmniejszyć zużycie wody wodociągowej i pomóc chronić ten cenny zasób.
Krok 1
Zawsze podlewaj rośliny wieczorem lub wcześnie rano, a nie w ciągu dnia. Zwłaszcza latem w słoneczne dni. W ciągu dnia większość wody wyparuje, zanim dotrze do korzeni roślin.
Krok 2
Podlewaj roślinę blisko jej podstawy, gdzie woda ma najkrótszą drogę do systemu korzeniowego. W czasie upałów należy obficie podlać każdą roślinę – dużą ilością wody w odstępach dwóch lub trzech dni. Natomiast w okresie suszy, podlewanie wszystkich roślin jest niezbędne.
Krok 3
Skutecznym sposobem na oszczędność wody – zwłaszcza latem, oraz umożliwienie jej dotarcie do korzeni rośliny, możesz podlewać np. pomidory, ale także kwiaty i wiele innych roślin, poprzez zakopanie obok roślin butelki plastikowej lub doniczki i wlewanie do niej wody. Woda z butelki lub doniczki powoli będzie wsiąkać w glebę, dzięki czemu ma szansę dotrzeć do głębszych warstw.
Krok 4
Skuteczną metodą podlewania roślin i to całego ogrodu na raz, jest nawadnianie kropelkowe. Systemy nawadniania kropelkowego umożliwiają dostarczenie wody bezpośrednio pod wszystkie rośliny lub wybrane rośliny w ogrodzie. System polega na ułożeniu na ziemi węży z dziurkami, przez które woda stopniowo wsiąka do gleby, zamiast spływać lub wyparowywać. Oszczędzi to czas i zmniejszy ilość marnowanej wody. Taki system najlepiej zaplanować na etapie projektowania ogrodu. Ale zawsze możesz zamontować taki system także w istniejącym ogrodzie lub tylko dla wybranych rabat.
Krok 5
Jak podlewać rośliny za darmo? Wystarczy gromadzić deszczówkę. Beczki lub specjalnie pojemniki na deszczówkę możesz ustawić przy każdej rynnie. Mało tego, istnieją systemy, które możesz wkopać w ziemię. Podlewanie deszczówką to nie tylko oszczędność finansowa, ale także korzyść dla samych roślin. Woda z beczki będzie o wiele cieplejsza niż woda z wodociągów, a zatem spowoduje mniejszy szok dla korzeni roślin.
Czytaj także: Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników
Krok 6
Sposobem na oszczędność wody jest także stosowanie specjalnego granulatu zatrzymującego wodę podczas sadzenia roślin, zwłaszcza w donicach i pojemnikach. Korzenie roślin rosną wokół nasyconych wodą granulek, aby pobierać wilgoć, gdy tylko jej potrzebują. Granulat chłonie wodę gdy podlewasz, a następnie oddaje ją roślinie, gdy ta tego potrzebuje.
Krok 7
Warzywa najoszczędniej podlewać jest konewką, ale jeśli masz dużo roślin do podlewania, wąż pozwoli Ci zaoszczędzić czas i wysiłek. Wąż to zazwyczaj bardzo mało oszczędna forma podlewania. Aby mieć pewność, że zużyjesz tylko tyle wody, ile potrzebujesz i że dotrze dokładnie tam, gdzie chcesz, użyj końcówki do węża w formie pistoletu natryskowego. Wybierz taki, który nie przecieka ani nie kapie i poszukaj modelu, który pozwala kontrolować siłę przepływu wody.
Więcej o podlewaniu dowiesz się z tego artykułu:
- Podlewanie w czasie suszy
- Które warzywa potrzebują więcej wody, a które są odporne na suszę?
- Dlaczego warto podlewać iglaki zimą?