|

Jak przygotować teren pod trawnik? Kiedy siać trawnik? Jak założyć trawnik?

jak założyć trawnik

Każdy marzy o ładnym trawniku w ogrodzie, przy domu lub na działce. Przygotowanie miejsca pod trawnik to kluczowy element, który wpływa na jego jakość i wygląd. Z tego artykułu dowiesz się jak przygotować teren pod trawnik, kiedy siać trawnik i jak założyć trawnik?

Oto kilka kroków, które należy wykonać, aby odpowiednio przygotować glebę i założyć trawnik.

Jak przygotować teren pod trawnik?

Usuń stare rośliny i kamienie: Pierwszym krokiem jest usunięcie wszystkich starych roślin, korzeni, kamieni i innych przedmiotów, które mogą utrudniać wzrost trawy.

Wyrównaj teren: Następnie należy wyrównać teren, aby trawnik miał jednolitą powierzchnię. W przypadku nierówności należy je wyrównać, aby trawnik wyglądał estetycznie.

Przygotuj glebę: Gleba pod trawnik powinna być żyzna, przepuszczalna i dobrze nawodniona. Należy dokładnie przekopać ziemię na głębokość około 15-20 cm i wymieszać ją z kompostem lub obornikiem. Można także przekopać i pod przegrabieniu rozsiać nawóz długodziałający. Gdy zakładałem 600 m trawnika i nie miałem tyle kompostu, aby wszędzie rozłożyć, sięgałem po nawóz długodziałający.

Wyrównaj i ubij: Po wymieszaniu ziemi z nawozem lub kompostem, należy wyrównać glebę, aby pozbyć się grudek i równomiernie rozłożyć nawóz. Gdy ziemia będzie dobrze rozgrabiona, należy ją zwalcować i tak zostawić na dwa tygodnie. Po tym czasie można przystąpić do siewu.

Kiedy siać trawnik?

Trawnik możemy siać w dwóch terminach – na wiosnę lub jesienią. Wszystkie wymienione wyżej kroki trzeba więc zaplanować na kilka tygodni przed terminem wysiewu. Te dwa terminy są najlepsze ponieważ noce nie są jeszcze bardzo zimne, statystycznie jest więcej opadów, a dni są w miarę długie i ciepłe. Osobiście praktycznie zawsze wybieram wiosnę. Siałem trawnik już wiele razy i zawsze robię to w pierwszych dniach kwietnia. Choć naturalnie jak zawsze – wszystko zależy od pogody, jeśli w nocy są regularne przymrozki, czekam z wysiewem.

Samo sianie trawnika jest bardzo proste. Przed przystąpieniem do siana teren należy przegrabić teren pod trawnik, aby ziemia była ostra, czyli miała rowki, na których będą zatrzymywać się siane przez nas nasiona. Trzeba pamiętać, aby ziarno rozłożyć równomiernie na całej powierzchni i delikatnie je wcisnąć w ziemię. Ja po prostu walcuję całą powierzchnię po wysianiu nasion.

Jak założyć trawnik?

Aby trawnik cieszył nasze oko, oprócz wyżej wymienionych kroków należy pamiętać, aby nie żałować nasion podczas wysiewu. Pamiętaj, że pomimo ubicia ziemi i przykrycia nasion, wiele z nich pozostanie na powierzchni, wiele z nich wyjedzą ptaki.

Ile nasion potrzebujesz? Naturalnie taką, aby starczyła na planowany trawnik. A jak to wyliczyć? Przyjmuje się, że na 1 m2 trawnika należy wysiać około 25-30 g nasion. Czyli 1 kg nasion powinien wystarczyć na około 30-40 m2 trawnika.

Jeden z moich trawników zakładany w 2021 roku. Od 3 kwietnia do 29 lipca na zdjęciach:

O czym jeszcze warto pamiętać?

Podlewaj trawnik: Po wysianiu trawy należy ją dokładnie nawodnić. W ciągu pierwszych kilku tygodni należy dbać o to, aby gleba pozostawała wilgotna, ale nie zbyt mokra. Tak więc podlewaj przynajmniej rano i wieczorem. Chyba, że pada deszcz.

Cięcie trawnika: Gdy trawa zaczyna rosnąć, należy ją regularnie kosić. Wysokość koszenia zależy od gatunku trawy, ale zazwyczaj wynosi od 3 do 5 cm. Koszenie trawy powinno być przeprowadzane regularnie, aby trawnik wyglądał estetycznie i był zdrowy. Pierwsze cięcie nowego trawnika najlepiej odłożyć aż źdźbła nowej trawy będą miały 8-10 cm. Przy pierwszym cięciu skrócić źdźbła o połowę. Osobiście koszę trawnik raz w tygodniu, choć w okresach intensywnego wzrostu zdarzają się i dwa wyjazdy kosiarką w tygodniu.

Jakie nasiona wybrać?

Tak naprawdę nasiona traw sprzedawane nam w sklepach pod różnymi nazwami i pod różnymi hasłami marketingowymi to różne ilościowo mieszanki kilku kilkunastu gatunków traw. Kupując daną mieszankę warto więc zajrzeć na skład, aby wiedzieć jaką trawę właściwie kupiliśmy. Wtedy poznamy ich właściwą kolorystykę, szybkość wzrostu i inne ciekawe dla nas cechy.

A jaką trawę wybrać? To już wszystko zależy od własnych preferencji. Są odmiany bardziej odporne na suszę, są odmiany, które szybko rosną. Są odmiany, które mają różną kolorystykę.

Samo założenie trawnika do dopiero pierwszy krok do szczęścia. Teraz najważniejsza będzie jego pielęgnacja. Regularne koszenie i podlewanie może nie wystarczyć. Ale to temat na oddzielny artykuł.

Podobne wpisy