Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników
Nowy w ogrodnictwie? Na dobry początek przejrzyj naszą listę 10 wskazówek dla początkujących ogrodników!
Ogrodnictwo dla początkujących – 10 wskazówek dla początkujących ogrodników to przewodnik, który pomoże ci bez problemów i z przyjemnością wejść w świat uprawy warzyw, owoców, kwiatów, bylin, krzewów czy drzew. Przejrzyj naszą listę wskazówek i porad dotyczących rozpoczęcia siewu, sadzenia i tworzenia siedlisk dla dzikich zwierząt.
Odwiedź nasze media:
Ogrodnictwo daje radość i satysfakcję. Co może być lepszego i bardziej satysfakcjonującego niż zjedzenie samodzielnie wyhodowanej żywności lub zjedzenie wieczornego posiłku na tarasie w otoczeniu zapachu pachnących kwiatów, które wyrosły dzięki twojej opiece? Początki przygody z ogrodnictwem mogą być trudne. Pytania mogą się mnożyć, ale jesteśmy tutaj, aby poprowadzić Cię przez ten proces w sposób jasny i prosty.
Poznaj nasze 10 wskazówek dla początkujących ogrodników poniżej.
Poznaj swój ogród
Zanim zaczniesz planować i urządzać swój ogród, warto najpierw poznać swój ogród. Rozejrzyj się i spójrz na niego z różnych perspektyw. Czy jest on skierowany na południe czy na północ? Wiedza o tym, jak słońce wpada do twojego ogrodu o różnych porach dnia, pomoże Ci zdecydować, gdzie najlepiej poradzą sobie określone rośliny. Zanim przystąpimy do sadzenia, warto też wiedzieć, jaki rodzaj gleby posiadamy w ogrodzie. Jeśli rozpoczynasz przygodę od już istniejącego ogrodu, to przyjrzyj się, co w nim rośnie. Kamelie, magnolie, różaneczniki, borówki, mech, podpowiedzą ci, że gleba jest raczej przeważająco kwaśna, a ich brak sugeruje bardziej zasadową glebę. Najlepiej jednak wykonać prosty test. W ten sposób lepiej poznasz glebę w swoim ogrodzie i dowiesz się, jakie rośliny możesz uprawiać.
Więcej wskazówek ogrodniczych na temat tego, jak poznać swój ogród:
- Ogrodnictwo dla początkujących: poznaj swoją działkę
- Co to jest poziom pH gleby?
- Badanie pH gleby – Jak samodzielnie zbadać PH gleby?
Zaplanuj swój ogród
Planowanie to ważny etap. Dobrym punktem wyjścia jest na spokojnie opracowany plan, w oparciu o wcześniej wspomniane punkty w części Poznaj swój ogród. W ten sposób możesz ustalić, co i gdzie posadzisz, zamiast dać się ponieść emocjom w centrum ogrodniczym i skończyć z mieszaniną roślin, które nie wyglądają dobrze razem i mogą nie odpowiadać Twoim warunkom glebowym. Planowanie umożliwi także rozsądne wykorzystanie terenu i kształtu ogrodu. Dodatkowo na spokojnie możesz wybrać kolorystykę roślin i struktury w ogrodzie, co pomoże stworzyć ogród, który będzie wyglądał świetnie przez cały rok.
Poznaj więcej wskazówek ogrodniczych dotyczących planowania ogrodu:
- Ogrodnictwo dla początkujących: style ogrodowe
- Ogrodnictwo dla początkujących: łączenie roślin
- W jaki sposób można zagospodarować działkę?
- Na co zwrócić uwagę zakładając ogród?
- Transformacja działki – początek przygody z uprawą warzyw w skrzyniach
Dowiedz się, jak sadzić
Prawidłowe posadzenie roślin to klucz do udanej uprawy. Właściwe posadzenie zapewni im dobry wzrost i długie życie. Upewnij się, że poświęciłeś czas na odchwaszczenie i przygotowanie gleby przed sadzeniem, a także przygotowałeś kompost lub nawóz. Jeśli nie masz pewności, jak coś zasadzić, poszukaj instrukcji w internecie. Wiele z nich znajdziesz na naszej stronie. Drzewa posadzone zbyt głęboko nigdy nie będą dobrze rosły, a jeśli po posadzeniu z gleby wystają korzenie, możesz być pewny, że szybko wyschną, co ostatecznie doprowadzi do śmierci rośliny.
Więcej wskazówek ogrodniczych dotyczących sadzenia:
- Jak siać nasiona w pomieszczeniu?
- Ogrodnictwo dla początkujących: jak sadzić rośliny?
- Ogrodnictwo dla początkujących: uprawa w pojemnikach
Regularne nawożenie i podlewanie roślin
Wiedza o tym, kiedy i jak podlewać rośliny, może decydować o ich życiu i śmierci. Najprościej rzecz ujmując: podlewaj bryłę korzeniową, a nie liście, ponieważ to korzenie wchłaniają wodę. Zazwyczaj o wiele lepiej jest namoczyć bryłę korzeniową obficie co tydzień niż podlewać ją codziennie. Równie ważne jest nawożenie roślin. Ogólnie rzecz biorąc, w sezonie możemy wyróżnić dwa główne terminy nawożenia: wiosenny i jesienny. Choć wiele roślin wymaga częstszego nawożenia. Dotyczy to choćby trawnika.
Więcej o podlewaniu i nawożeniu roślin:
- Skuteczne podlewanie roślin
- Przewodnik ogrodniczy dotyczący podlewania w czasie suszy
- Nawożenie i podlewanie roślin w doniczkach
- Wiosenne nawożenie roślin
- Jesienne nawożenie roślin
Zacznij od małych rzeczy
Rozpoczynając nową grządkę warzywną lub cały ogród, kuszące może być zajęcie się wszystkim za jednym razem. Nie od razu Rzym zbudowano. O wiele lepiej jest robić to krok po kroku. Dokładnie i dobrze. Miejsce w ogrodzie, które czeka na swoją kolej możesz przykryć agrowłókniną, kartonami, ściółką. W ten sposób możesz zapobiec wzrostowi chwastów, podczas gdy pracujesz w innym miejscu.
Więcej wskazówek ogrodniczych na temat tworzenia grządki warzywnej:
- Rozpoczęcie nowej grządki warzywnej
- Transformacja działki – początek przygody z uprawą warzyw w skrzyniach
- 10 warzyw, które są najłatwiejsze w uprawie dla początkujących ogrodników
Uważaj na szkodniki
Większość szkodników w ogrodzie nie wyrządza bardzo poważnych szkód roślinom i można je zostawić w spokoju – istnieje mnóstwo naturalnych drapieżników, którzy będą trzymać ich populację w ryzach. Czasami jednak populacje szkodników mogą stać się zbyt duże i należy podjąć konkretne działania. Warto obserwować jak rozwijają się populacje szkodników, takich jak mszyce czy ślimaki, na bieżąco i w razie potrzeby zadziałać.
Więcej wskazówek ogrodniczych dotyczących zwalczania szkodników:
Wykorzystaj kompost
Kompostowanie odpadów kuchennych i ogrodowych jest dobre nie tylko dla środowiska, dzikiej przyrody, Twojego portfela, ale także ogrodu. Pozwól odpadom rozkładać się przez rok, a następnie użyj ich jako ściółki wokół roślin w ogrodzie i na grządce warzywnej. Stosuj kompost za każdym razem, gdy sadzisz nową roślinę w ogrodzie.
Więcej wskazówek ogrodniczych na temat kompostowania:
- Jak zamienić resztki w kompost?
- Dżdżownice kalifornijskie – hodowla dżdżownic
- Co daje stosowanie kompostu w ogrodzie?
Nie bój się przycinać
Przycinanie roślin może wydawać się trudnym zadaniem, a przede wszystkim może wydawać ci się, że wyrządzasz swoim roślinom krzywdę. Nic bardziej mylnego. Jeśli nauczysz się wykonywać tę pracę prawidłowo, zostaniesz nagrodzony przez swoje rośliny. Regularnie cięte rośliny dobrze wyglądają, dobrze rosną i prawdopodobnie lepiej kwitną i owocują. Kluczem do udanego przycinania jest wiedza, kiedy przycinać i przestrzeganie wskazówek dotyczących wykonywania cięć i kształtowania rośliny. Mamy jednak mnóstwo przewodników krok po kroku dotyczących przycinania – oto kilka na początek:
- Jak przycinać powojniki?
- Jak ciąć borówkę amerykańską?
- Kiedy przycinać drzewa owocowe? Jak to robić?
Bądź miły dla dzikiej przyrody
Wiele osób rozpoczynających przygodę z ogrodnictwem postrzega dziką przyrodę jako wroga. Owady i ich larwy niszczą rośliny. Ptaki zjadają nam owoce, a myszy i nornice skubią wiele roślin uprawnych. Ale dzika przyroda może być przydatna także w ogrodzie. Ptaki żywią się różnymi szkodnikami, w tym ślimakami, mszycami i gąsienicami. Pszczoły zapylają nasze uprawy. Ogród nie byłby tak przyjemny bez dzikiej przyrody – od żab i ropuch, po jeże, pszczoły, motyle i ptaki. Tworzenie dla nich siedlisk i nauka dzielenia się z nimi swoim ogrodem to klucz do cieszenia się swoją przestrzenią.
Więcej wskazówek ogrodniczych na temat ogrodnictwa i dzikiej przyrody:
- 10 najlepszych roślin dla ptaków
- Jak zaprosić jeże do ogrodu?
- Jak zaprosić ptaki do ogrodu
- Jak zaprosić motyle do ogrodu?
- Najbardziej pożyteczne owady w ogrodzie
- Najlepsze kwiaty dla trzmieli
Ciesz się swoim ogrodem
Ostatnie, nie znaczy najmniej ważne. Być może wręcz przeciwnie. Nie zapomnij cieszyć się swoim ogrodem. Upewnij się, że masz czas, aby usiąść i cieszyć się owocami swojej pracy. Stwórz część wypoczynkową, w której możesz usiąść, poczytać lub zjeść z przyjaciółmi i rodziną. Stwórz rabaty, którymi będziesz mógł cieszyć się z okna i powieś karmniki dla ptaków, abyś mógł obserwować ich wybryki.
Więcej wskazówek ogrodniczych, jak cieszyć się ogrodem: